We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock E3C242D2I motherboard Intel C242 LGA 1151 (Socket H4) mini ITX
SKU
E3C242D2I
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
mini-ITX (6.7'' x 6.7''), Supports Intel Xeon E-2100/E-2200 Series Processors, Single Socket LGA 1151, Max. 95W, 2 DIMM slots, 32GB, 32GB
- Supports Intel® Xeon® E-2100/E-2200 Series Processors
- 2 DIMM slots, supports Dual Channel DDR4 ECC/non-ECC UDIMM
- 1 PCIe 3.0 x16
- Supports 1 M.2
- Up to 6 SATA 6Gb/s
- 1 RJ45 (1GbE) by Intel® i210, 1 RJ45 (1GbE) by Intel® i219LM
- Remote Management (IPMI)
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
|---|---|
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | Mini ITX |
| Compatible processor series | Intel Xeon |
| SKU | E3C242D2I |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C242 |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | PC |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C242 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Intel Xeon series | E-2200, E-2100 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Memory | |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666 MHz |
| Supported memory module capacities | 32GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Graphics | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| On-board graphics card memory | 16 MB |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Intel I210, Intel® I219-LM |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C242 |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | PC |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| ACPI version | 2.0 |
| Video | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| Other features | |
| Intel Xeon series | E-2200, E-2100 |