We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock E3C204-4L Intel® C204 LGA 1155 (Socket H2) ATX
SKU
E3C204-4L
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel C204, Socket H2(LGA1155), 4 DIMM slots, DDR3 1600*/1333/1066*, 2 x PCIe 3.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x4, 2 x PCIe 2.0 x1, 1 x PCI, Gigabit LAN, 5 x RJ45
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 1155 (Socket H2) |
|---|---|
| Component for | Server |
| Motherboard form factor | ATX |
| Supported memory types | DDR3-SDRAM |
| SKU | E3C204-4L |
| EAN | 4711140879871 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
- 100% All Solid Capacitor design
- Single Socket H2(LGA1155), supports Intel Xeon E3-1200 & v2 Series and 2nd / 3rd Generation Core™ i3, Pentium, Celeron Processors
- Supports Dual Channel DDR3 1600 memory, 4 DIMM slots, Max. 32GB
- 2 PCIe 3.0 x16, 1 PCIe 2.0 x4, 2 PCIe 2.0 x1, 1 PCI
- ASPEED AST2300 graphics, 1 VGA : D-Sub
- 2 SATA3 6.0 Gb/s and 4 SATA2 3.0 Gb/s connectors by Intel C204, support RAID (RAID 0, RAID 1, RAID 10 and Intel Rapid Storage)
- 2 SATA3 6.0 Gb/s connectors by Marvell SE9172, support RAID (RAID 0 and RAID 1)
- 1 Realtek RTL8211E for dedicated IPMI management GLAN
- 4 Intel 82574L LAN, Support PCIE Quad Gigabit LAN (with Teaming function)
- Single Socket H2(LGA1155), supports Intel Xeon E3-1200 & v2 Series and 2nd / 3rd Generation Core™ i3, Pentium, Celeron Processors
- Supports Dual Channel DDR3 1600 memory, 4 DIMM slots, Max. 32GB
- 2 PCIe 3.0 x16, 1 PCIe 2.0 x4, 2 PCIe 2.0 x1, 1 PCI
- ASPEED AST2300 graphics, 1 VGA : D-Sub
- 2 SATA3 6.0 Gb/s and 4 SATA2 3.0 Gb/s connectors by Intel C204, support RAID (RAID 0, RAID 1, RAID 10 and Intel Rapid Storage)
- 2 SATA3 6.0 Gb/s connectors by Marvell SE9172, support RAID (RAID 0 and RAID 1)
- 1 Realtek RTL8211E for dedicated IPMI management GLAN
- 4 Intel 82574L LAN, Support PCIE Quad Gigabit LAN (with Teaming function)
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset | Intel® C204 |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | Server |
| Intel Rapid Storage Technology enterprise | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel® C204 |
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | Server |
| Intelligent Platform Management Interface (IPMI) support | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Intel Xeon series | E3-1200 |
| Processor socket | LGA 1155 (Socket H2) |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR3-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.35,1.5 V |
| Supported memory clock speeds | 1066,1333,1600 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA II, SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2300 |
| On-board graphics card memory | 16 MB |
| Internal I/O | |
| Supported storage drive interfaces | SATA II, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of SATA II connectors | 4 |
| Number of COM connectors | 1 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| PS/2 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Intel® 82574L, Realtek RTL8211E |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset | Intel® C204 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | Server |
| Expansion slots | |
| PCI Express x1 (Gen 2.x) slots | 2 |
| PCI Express x4 (Gen 2.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| ACPI version | 1.1 |
| Processor special features | |
| Intel Rapid Storage Technology enterprise | Yes |
| Intelligent Platform Management Interface (IPMI) support | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 305 mm |
| Depth | 244 mm |
| Other features | |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Intel Xeon series | E3-1200 |