We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock D1541D4U-2T8R motherboard ATX
SKU
D1541D4U-2T8R
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
uATX, Intel Xeon D1541, SoC, DDR DIMM, 1.2 V, PCIe 3.0 x 16, PCIe 3.0 x 8, M.2, LSI3008, Marvell 9172, RJ-45, Intel X540, ASPEED AST2400, Realtek RTL8211E, NMI, Watch Dog, DDR3 16 MB, D-Sub, USB 3.0, COM, UID, 128 Mb AMI UEFI Legal BIOS, PnP, ACPI 1.1, SMBIOS 2.0, ASRock Rack Instant Flash
Category: Motherboards
| SKU | D1541D4U-2T8R |
|---|---|
| EAN | 4058154120385 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
- Intel Xeon D1541 Processor
- Supports Dual channel DDR4 2133/1866 ECC DIMM max 64/128 GB
- Support 6 SATA3 by D1541 + 8 x SAS3 by LSI3008
- Supports 1x PCIe 3.0 x16, 1x PCIe 3.0 x8, 2 x M.2 slots
- Integrated IPMI 2.0 with KVM and Dedicated LAN (RTL8211E)
- Supports 2 x 10G base-T by Intel X540
- Supports Dual channel DDR4 2133/1866 ECC DIMM max 64/128 GB
- Support 6 SATA3 by D1541 + 8 x SAS3 by LSI3008
- Supports 1x PCIe 3.0 x16, 1x PCIe 3.0 x8, 2 x M.2 slots
- Integrated IPMI 2.0 with KVM and Dedicated LAN (RTL8211E)
- Supports 2 x 10G base-T by Intel X540
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| Total number of SATA connectors | 6 |
| VGA connectors | 1 |
| Front panel connector | Yes |
| Ethernet LAN connectors | 1 |
| Audio connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 4 |
| TPM connector | Yes |
| Serial port headers | 1 |
| Number of SATA connectors | 6 |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| Number of COM connectors | 1 |
| IPMI 2.0 slot | Yes |
| CD/AUX audio in | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Serial port headers | 1 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Total number of SATA connectors | 6 |
| Performance | |
| Linux operating systems supported | CentOS 7.0, SuSE Linux 11, Ubuntu 14.04, Ubuntu 14.10 |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Expansion card interfaces | |
| Audio connector | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 1666,1866,2133,2400 MHz |
| Supported RDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Supported UDIMM clock speeds | 1600,1866,2133 MHz |
| Supported memory module capacities | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Supported RDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Supported UDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Graphics | |
| Maximum graphics card memory | 26 MB |
| Graphics card | AST2400 |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| COM ports quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| LAN controller | Intel® X540 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Power source type | ATX |
| Linux operating systems supported | CentOS 7.0, SuSE Linux 11, Ubuntu 14.04, Ubuntu 14.10 |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | AMI |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| ACPI version | 1.1 |
| Power | |
| Power source type | ATX |
| Video | |
| Maximum graphics card memory | 26 MB |
| Graphics card | AST2400 |
| Software | |
| Linux operating systems supported | CentOS 7.0, SuSE Linux 11, Ubuntu 14.04, Ubuntu 14.10 |
| Other features | |
| VGA connectors | 1 |
| Ethernet LAN connectors | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Supported RDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Supported UDIMM clock speeds | 1600,1866,2133 MHz |
| Supported RDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Supported UDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB |
| IPMI 2.0 slot | Yes |