We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock D1541D4I-2L2T motherboard Mini-ITX
SKU
D1541D4I-2L2T
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel Xeon D1541, 4 DIMM DDR4, 128GB, Dual, SATA III,Gigabit LAN, VGA, USB 3.0, Mini-ITX
Category: Motherboards
| SKU | D1541D4I-2L2T |
|---|---|
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
- Intel Xeon D1541 Processor
- Supports Dual channel DDR4 2133/1866 R DIMM max 64/128 GB
- Support 6 SATA3 by D1541
- Supports 1x PCIe 3.0 x16
- Integrated IPMI 2.0 with KVM and Dedicated LAN (RTL8211E)
- Supports 2x 10GLAN by Intel X557-AT2,2 x GLAN by Intel i210
- Supports Dual channel DDR4 2133/1866 R DIMM max 64/128 GB
- Support 6 SATA3 by D1541
- Supports 1x PCIe 3.0 x16
- Integrated IPMI 2.0 with KVM and Dedicated LAN (RTL8211E)
- Supports 2x 10GLAN by Intel X557-AT2,2 x GLAN by Intel i210
| Technical details | |
|---|---|
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Motherboard form factor | Mini-ITX |
| Component for | Server |
| Performance | |
| Motherboard form factor | Mini-ITX |
| Component for | Server |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Intel Xeon series | D-1500 |
| Processor number of cores supported | 8 |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 1866,2133 MHz |
| Supported RDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Supported UDIMM clock speeds | 1600,1866,2133 MHz |
| Supported RDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Supported UDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Maximum RDIMM memory | 128 GB |
| Maximum UDIMM memory | 64 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Graphics | |
| Discrete graphics support | Yes |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2400 |
| On-board graphics card memory | 16 MB |
| Internal I/O | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| Number of COM connectors | 1 |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Intel I210, Realtek RTL8211E |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard form factor | Mini-ITX |
| Component for | Server |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 16 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Video | |
| Discrete graphics support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 170.2 mm |
| Depth | 170.2 mm |
| Other features | |
| Supported RDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Supported UDIMM clock speeds | 1600,1866,2133 MHz |
| Supported RDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Supported UDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB |
| Maximum UDIMM memory | 64 GB |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Intel Xeon series | D-1500 |