We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock D1521D4I motherboard BGA 1667
SKU
D1521D4I
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel Xeon D1521, 4 x DDR4 DIMM slots, max 128, 128Mb AMI UEFI Legal BIOS, 1 x D-Sub
Category: Motherboards
| SKU | D1521D4I |
|---|---|
| EAN | 4717677329759 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
- Intel Xeon D1521 Processor
- Supports Dual channel DDR4 2133/1866 R DIMM max 64/128 GB
- Support 6 SATA3 by D1521
- Supports 1x PCIe 3.0 x16
- Integrated IPMI 2.0 with KVM and Dedicated LAN (RTL8211E)
- Supports 2 x GLAN by Intel i210
- Supports Dual channel DDR4 2133/1866 R DIMM max 64/128 GB
- Support 6 SATA3 by D1521
- Supports 1x PCIe 3.0 x16
- Integrated IPMI 2.0 with KVM and Dedicated LAN (RTL8211E)
- Supports 2 x GLAN by Intel i210
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset family | Intel |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-d, VT-x |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Component for | PC |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-d, VT-x |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Processor socket | BGA 1667 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Quad-channel |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 1600,1866,2133 MHz |
| Supported RDIMM clock speeds | 1600,1866,2133 MHz |
| Supported UDIMM clock speeds | 1600,1866,2133 MHz |
| Supported memory module capacities | 64GB |
| Supported UDIMM module capacity | 64 |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Maximum RDIMM memory | 128 GB |
| Maximum UDIMM memory | 64 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Graphics | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Internal I/O | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| mSATA ports quantity | 6 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| Number of Parallel ATA connectors | 6 |
| Number of COM connectors | 1 |
| Number of chassis fan connectors | 1 |
| IPMI 2.0 slot | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| LAN controller | Realtek RTL8211E |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
|---|---|
| Power source type | ATX |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Component for | PC |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| Power | |
| Power source type | ATX |
| Processor special features | |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-d, VT-x |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Video | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 170.2 mm |
| Depth | 170.2 mm |
| Other features | |
| Processor frequency | 2.4 GHz |
| Supported RDIMM clock speeds | 1600,1866,2133 MHz |
| Supported UDIMM clock speeds | 1600,1866,2133 MHz |
| Supported UDIMM module capacity | 64 |
| Maximum UDIMM memory | 64 GB |
| mSATA ports quantity | 6 |
| IPMI 2.0 slot | Yes |