We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock C422 WSI/IPMI motherboard Intel® C422 LGA 1200 (Socket H5) mini ITX
SKU
C422 WSI/IPMI
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Mini ITX (6.7'' x 6.7''), Intel Skylake-W Processors, Single Socket R4(LGA 2066), Intel C422, 4 DIMM slots, 1.2V
- Support Single Socket R4(LGA 2066), Intel® Skylake-W Processors)
- Support Quad channels DDR4 ECC SO DIMM
- Support 4 SATA3 by C422
- Support 1 PCIe3.0 x16
- Support Intel® i350
Category: Motherboards
| SKU | C422 WSI/IPMI |
|---|---|
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® C422 |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | PC |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® C422 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Processor socket | LGA 1200 (Socket H5) |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Quad-channel |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 2400,2666 MHz |
| Supported memory module capacities | 4GB, 8GB, 16GB |
| ECC сompatibility | ECC |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Graphics | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| On-board graphics card memory | 4 MB |
| Internal I/O | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Intel® I350 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel® C422 |
| Motherboard form factor | mini ITX |
| Component for | PC |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| ACPI version | 2.0 |
| Video | |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |