We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock C422 WS/IPMI motherboard LGA 2066 (Socket R4) ATX
SKU
C422WS/IPMI
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ATX, Intel Skylake-W, Single Socket R4 (LGA 2066), Intel C422, 8 x 288-pin DDR4 DIMM slots, ASPEED AST2500
- Intel Skylake-W Processors, single Socket R4(LGA 2066)
- Support four channels DDR4 2666 R DIMM& LR DIMM
- Support 10 SATA3, 8 SATA3 by C422(1x SATA3 share with SATA DOM or M.2) and 2 SATA3 by 88SE9172
- Support 1x OCulink for U.2
- Support 3x PCIe 3.0 x16 3x PCIe 3.0 x8
- Support Intel i350
Category: Motherboards
| SKU | C422WS/IPMI |
|---|---|
| EAN | 4717677337075 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| Total number of SATA connectors | 10 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 3 |
| TPM connector | Yes |
| Power fan connector | Yes |
| Number of SATA connectors | 10 |
| Number of SATA III connectors | 10 |
| Number of COM connectors | 1 |
| Number of chassis fan connectors | 6 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Supported processor sockets | LGA 2066 |
| PC health monitoring | CPU, Temperature |
| Parallel processing technology support | Quad-GPU CrossFireX |
| Cooling type | Passive |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Total number of SATA connectors | 10 |
| Performance | |
| Number of HDDs supported | 10 |
| HDD size | 2.5/3.5" |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Supported processor sockets | LGA 2066 |
| PC health monitoring | CPU, Temperature |
| Cooling type | Passive |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Supported processor sockets | LGA 2066 |
| Processor socket | LGA 2066 (Socket R4) |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Memory | |
| Number of memory slots | 8 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 1600,1866,2133,2400,2666 MHz |
| Supported RDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400,2666 MHz |
| Supported memory module capacities | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB, 64GB |
| Supported RDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Maximum internal memory | 512 GB |
| Maximum RDIMM memory | 256 GB |
| Storage controllers | |
| Number of HDDs supported | 10 |
| HDD size | 2.5/3.5" |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Quad-GPU CrossFireX |
| Graphics card | AST2500 |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Digital audio optical out | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
|---|---|
| Power source type | ATX |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Supported processor sockets | LGA 2066 |
| PC health monitoring | CPU, Temperature |
| Cooling type | Passive |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows, Linux, Ubuntu |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Audio chip | Realtek ALC892 |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 3 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 3 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 1024 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Power | |
| Power source type | ATX |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Video | |
| Graphics card | AST2500 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 305 mm |
| Depth | 244 mm |
| Other features | |
| HDD size | 2.5/3.5" |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 3 |
| Supported RDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400,2666 MHz |
| Supported RDIMM module capacity | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows, Linux, Ubuntu |
| Processor family | Intel® Xeon® |