We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock C3758D4U-2TP motherboard micro ATX
SKU
C3758D4U-2TP
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
4 x 288-pin DDR4, 4 x SATA3, 2 x RJ45, AST2500, 3 x RJ45, Micro-ATX, 244 mm x244 mm
- Intel® Atom processor C3758
- Support DDR4 2133/2400 Dual-channel Max. 128 GB ECC DIMM, UDIMM, RDIMM
- 4 SATA3 6.0Gbps by C3758, 4 SATA3 6.0Gbps by Marvell 9172x2
- 1 PCIe3.0 x8, 1 PCIe3.0 x4
- 2 x USB 2.0 ports
- Supports Intel® X557 + CS4227 by PCH
- Integrated IPMI 2.0 with KVM and Dedicated LAN (RTL8211E)
Category: Motherboards
| Component for | Workstation |
|---|---|
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Compatible processor series | Intel Atom |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| SKU | C3758D4U-2TP |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset family | Intel |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Workstation |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Workstation |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Atom® |
| Processor number of cores supported | 8 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Supported RDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Supported UDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Maximum RDIMM memory | 128 GB |
| Maximum UDIMM memory | 64 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| On-board graphics card memory | 64 MB |
| Internal I/O | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors | 0 |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 0 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Number of chassis fan connectors | 4 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| PS/2 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Marvell 88E1543, Realtek RTL8211E |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | Workstation |
| Expansion slots | |
| PCI Express x8 (Gen 2.x) slots | 0 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 2.x) slots | 0 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 0 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| ACPI version | 1.1 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.3.1 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 244 mm |
| Depth | 244 mm |
| Other features | |
| PCI Express x8 (Gen 2.x) slots | 0 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Supported RDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Supported UDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Maximum UDIMM memory | 64 GB |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Supported DIMM module capacities | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Supported LRDIMM module capacity | 8GB, 16GB, 32GB, 64GB |
| Supported LRDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |