We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock C3758D4I-4L motherboard Mini-ITX
SKU
C3758D4I-4L
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
C3758D4I-4L, Intel Atom C3758, 4x DDR4, 1x PCIe 3.0 x 8, 1G LAN, VGA, 2x USB 3.1, Mini ITX, 170.2x170.2 mm
- Intel Atom Processor C3758: 8core, 25W
- DDR4 1866/2133/2400 Dual-channel Max. 128 GB UDIMM, Non-ECC, ECC DIMM, RDIMM
- 12 SATA3 6.0Gbps + 1 SATA DOM by Intel Atom C3758
- 1 x PCI-E x4 slot
Category: Motherboards
| Component for | Workstation |
|---|---|
| Motherboard form factor | Mini-ITX |
| Compatible processor series | Intel Atom |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| SKU | C3758D4I-4L |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Motherboard form factor | Mini-ITX |
| Component for | Workstation |
| Performance | |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Motherboard form factor | Mini-ITX |
| Component for | Workstation |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Atom® |
| Processor number of cores supported | 8 |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Supported RDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Supported UDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Maximum RDIMM memory | 256 GB |
| Maximum UDIMM memory | 64 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Graphics | |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| On-board graphics card memory | 64 MB |
| Internal I/O | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 13 |
| Number of chassis fan connectors | 4 |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Marvell 88E1543, Realtek RTL8211E |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| PC health monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows: Server 2016 (x64), Server 2012 (x64), Server 2012 R2 (x64) Linux: RedHat Enterprise Linux Server 6.8 (x86/x64) / 7.2 (x64), CentOS 6.8 (x86/x64) / 7.2 (x64), SUSE Enterprise Linux Server 11 SP4 (x86/x64) / 12 SP1 (x64), Fedora core 24 (x64), Ubuntu 16.04 (x64) / 15.10 (x64) (AHCI) MWare ESXi 6.0 |
| Motherboard form factor | Mini-ITX |
| Component for | Workstation |
| Expansion slots | |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| ACPI version | 1.1 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.3.1 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 170.2 mm |
| Depth | 170.2 mm |
| Other features | |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Supported RDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Supported UDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Maximum UDIMM memory | 64 GB |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows: Server 2016 (x64), Server 2012 (x64), Server 2012 R2 (x64) Linux: RedHat Enterprise Linux Server 6.8 (x86/x64) / 7.2 (x64), CentOS 6.8 (x86/x64) / 7.2 (x64), SUSE Enterprise Linux Server 11 SP4 (x86/x64) / 12 SP1 (x64), Fedora core 24 (x64), Ubuntu 16.04 (x64) / 15.10 (x64) (AHCI) MWare ESXi 6.0 |
| Supported DIMM module capacities | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Supported LRDIMM module capacity | 8GB, 16GB, 32GB, 64GB |
| Supported LRDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |