We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock C3558D4I-4L motherboard mini ATX
SKU
C3558D4I-4L
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel Atom C3558 4core, 16W, 4 DIMM slots 288-pin DDR4, 2133MHz, 5 SATA3, 170.2 mm x170.2 mm
- Intel® Atom Processor C3558: 4core, 16W
- DDR4 1866/2133/2400 Dual-channel Max. 128 GB UDIMM, Non-ECC, ECC DIMM, RDIMM
- 3 SATA3 6.0Gbps + 2 SATA DOM by Intel® Atom C3558
- 1 PCIe3.0 x8
Category: Motherboards
| Component for | Server |
|---|---|
| Motherboard form factor | Mini ATX |
| Compatible processor series | Intel Atom |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| SKU | C3558D4I-4L |
| EAN | 4717677334142 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset family | Intel |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Voltage |
| Motherboard form factor | mini ATX |
| Component for | Server |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Voltage |
| Motherboard form factor | mini ATX |
| Component for | Server |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel Atom® |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 1600,1866,2133 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Supported memory clock speed (max) | 2133 MHz |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| RAID support | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| Internal I/O | |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 5 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Voltage |
| Motherboard form factor | mini ATX |
| Component for | Server |
| Expansion slots | |
| PCI Express x4 (Gen 4.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| ACPI version | 1.1 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.3 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 170.2 mm |
| Depth | 170.2 mm |