We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock C246M WS motherboard Intel C246 micro ATX
SKU
C246M WS
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Rack C246M WS Server Board, Intel C246, 1151, Micro ATX, VGA, HDMI, DP, Dual GB LAN, Serial P
Category: Motherboards
| Component for | PC |
|---|---|
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Compatible processor series | Intel Xeon E |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| SKU | C246M WS |
| EAN | 4717677336955 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| TPM connector | Yes |
| Power fan connector | Yes |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 1 |
| Number of SATA III connectors | 8 |
| Number of COM connectors | 1 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| CPU fan connector | Yes |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Cooling type | Passive |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Thermal Design Power (TDP) | 95 W |
| Performance | |
| Number of HDDs supported | 5 |
| HDD size | 2.5/3.5" |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| Cooling type | Passive |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Thermal Design Power (TDP) | 95 W |
| Compatible processor series | Intel Xeon E |
| Memory | |
| Number of memory slots | 4 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666 MHz |
| Supported memory module capacities | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage controllers | |
| Number of HDDs supported | 5 |
| HDD size | 2.5/3.5" |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Supported storage drive interfaces | M.2, SATA III |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
|---|---|
| Power source type | ATX |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard chipset | Intel C246 |
| Cooling type | Passive |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows, Linux |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Component for | PC |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Power | |
| Power source type | ATX |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 244 mm |
| Depth | 244 mm |
| Other features | |
| HDD size | 2.5/3.5" |
| Thermal Design Power (TDP) | 95 W |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows, Linux |