We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock C236M WS motherboard Intel® C236 LGA 1151 (Socket H4) micro ATX
SKU
C236MWS
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Chipset Intel C236,Socket LGA 1151 , 4 DIMM DDR4, Micro ATX
Category: Motherboards
| SKU | C236MWS |
|---|---|
| EAN | 4717677327717 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
- Micro ATX 9.6" x 9.6"
- Single Socket LGA 1151 H4 Intel Xeon processor E3-1200 v5 series
- Supports Dual Channel DDR4 2133/1866 ECC DIMM, 4x DIMM
- Supports 8x SATA3 by Intel C236
- Supports 2 PCIe3.0 x16/x0 or x8/x8, 1x PCIe3.0 x4/1x M.2 slot Co Layout, PCIex1
- Support 2 x GLAN by Intel i219LM and i210
- Single Socket LGA 1151 H4 Intel Xeon processor E3-1200 v5 series
- Supports Dual Channel DDR4 2133/1866 ECC DIMM, 4x DIMM
- Supports 8x SATA3 by Intel C236
- Supports 2 PCIe3.0 x16/x0 or x8/x8, 1x PCIe3.0 x4/1x M.2 slot Co Layout, PCIex1
- Support 2 x GLAN by Intel i219LM and i210
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset | Intel® C236 |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-d |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Rapid Storage Technology | Yes |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Rapid Storage Technology enterprise | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel® C236 |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-d |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Rapid Storage Technology | Yes |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 1866,2133 MHz |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Internal I/O | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| USB 2.0 connectors | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 8 |
| CPU fan connector | Yes |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Intel I219LM, Intel i210 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset | Intel® C236 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Expansion slots | |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| Processor special features | |
| Conflict-Free | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Rapid Storage Technology enterprise | Yes |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-d |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Rapid Storage Technology | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 244 mm |
| Depth | 244 mm |
| Other features | |
| PCI Express x4 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |