We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock C236 WSI motherboard Intel® C236 LGA 1151 (Socket H4) Mini-ITX
SKU
C236WS I
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Chipset Intel C236, Socket LGA 1151, 2 DIMM DDR4, 2133MHz, SATA III, Graphics Intel HD Graphics, BIOS AMI, ACPI 2.0
Category: Motherboards
| SKU | C236WS I |
|---|---|
| EAN | 4717677328837 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
- Intel Xeon E3-1200 v5 Series Processors
- Supports Dual channel DDR4 2133 ECC/Non-ECC UDIMM max 32 GB
- Support 8 SATA3 by C236
- Supports 1x PCIe 3.0 x16
- Supports Intel i210*1+Intel i219*1
- Supports Dual channel DDR4 2133 ECC/Non-ECC UDIMM max 32 GB
- Support 8 SATA3 by C236
- Supports 1x PCIe 3.0 x16
- Supports Intel i210*1+Intel i219*1
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset | Intel® C236 |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 2 |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-d |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Rapid Storage Technology | Yes |
| Motherboard form factor | Mini-ITX |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Rapid Storage Technology enterprise | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel® C236 |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-d |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Rapid Storage Technology | Yes |
| Motherboard form factor | Mini-ITX |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Intel Xeon series | E3-1200 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Processor number of cores supported | 4 |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 2133 MHz |
| Supported UDIMM clock speeds | 2133 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Intel® HD Graphics |
| Internal I/O | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 1 |
| TPM connector | Yes |
| Number of SATA III connectors | 8 |
| CPU fan connector | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Intel I210 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset | Intel® C236 |
| Motherboard form factor | Mini-ITX |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 16 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| Processor special features | |
| Conflict-Free | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Rapid Storage Technology enterprise | Yes |
| Intel® Virtualization Technology (Intel® VT) | VT-d |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel Rapid Storage Technology | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Intel Intelligent Power Node Manager | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 170.2 mm |
| Depth | 170.2 mm |
| Other features | |
| Supported UDIMM clock speeds | 2133 MHz |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 2 |
| Intel Xeon series | E3-1200 |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |