We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock C226 WS Intel® C226 LGA 1150 (Socket H3) ATX
SKU
C226 WS
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ATX, Intel C216, LGA 1150, Gigabit LAN, AMI UEFI
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 1150 (Socket H3) |
|---|---|
| Motherboard form factor | ATX |
| Supported memory types | DDR3-SDRAM |
| Processor manufacturer | Intel |
| SKU | C226 WS |
| EAN | 4717677321999 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
- ATX 12''x9.6''
- Single socket H3 (LGA 1150)
- Supports New 4th and 4th Generation Intel XeonE3-1200 v3/ Core™ i7/i5/i3/Pentium/Celeron Processors (Socket 1150)
- 4-DIMM DDR3 1600/1333 ECC & UDIMM, max. 32GB
- 2 x PCIe 3.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x4, 3 x PCIe 2.0 x1, 1 x PCI
- 6 x SATA3 by Intel C226 support RAID 0,1,5,10
- 4 x SATA3 by Marvell 9172 support RAID 0,1
- 2 Intel i210, support Dual GLAN
- 6 USB 3.0 ports (4 rear + 2 via header)
- 10 USB 2.0 ports (4 rear + 6 via header)
- Single socket H3 (LGA 1150)
- Supports New 4th and 4th Generation Intel XeonE3-1200 v3/ Core™ i7/i5/i3/Pentium/Celeron Processors (Socket 1150)
- 4-DIMM DDR3 1600/1333 ECC & UDIMM, max. 32GB
- 2 x PCIe 3.0 x16, 1 x PCIe 2.0 x4, 3 x PCIe 2.0 x1, 1 x PCI
- 6 x SATA3 by Intel C226 support RAID 0,1,5,10
- 4 x SATA3 by Marvell 9172 support RAID 0,1
- 2 Intel i210, support Dual GLAN
- 6 USB 3.0 ports (4 rear + 2 via header)
- 10 USB 2.0 ports (4 rear + 6 via header)
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset | Intel® C226 |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel® C226 |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Intel Xeon series | E3-1200 |
| Processor socket | LGA 1150 (Socket H3) |
| Memory | |
| Supported memory types | DDR3-SDRAM |
| Memory voltage | 1.35,1.6 V |
| Supported memory clock speeds | 1333,1600 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum UDIMM memory | 32 GB |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Internal I/O | |
| Supported storage drive interfaces | SATA III |
| USB 2.0 connectors | 3 |
| TPM connector | Yes |
| Power fan connector | Yes |
| Number of COM connectors | 1 |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Rear panel I/O ports | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1, 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| PS/2 ports quantity | 1 |
| Firewire (IEEE 1394) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DVI-I ports quantity | 1 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| LAN controller | Intel I210 |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset | Intel® C226 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Expansion slots | |
| PCI Express x1 (Gen 2.x) slots | 3 |
| PCI Express x16 (Gen 2.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI slots | 1 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 64 Mbit |
| ACPI version | 1.1 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 305 mm |
| Depth | 244 mm |
| Other features | |
| Maximum UDIMM memory | 32 GB |
| Number of processors supported | 1 |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Intel Xeon series | E3-1200 |