We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock BERGAMOD8-2L2T motherboard Socket SP5 CEB
SKU
BERGAMOD8-2L2T
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
12" x 10.5", CEB, Single Socket SP5 (LGA 6096), Supports AMD EPYC 9005*/9004 (with AMD 3D V-Cache Technology) and 97x4 series processors
- CEB (12" x 10.5")
- Single Socket SP5 (LGA 6096), supports AMD EPYCTM 9005*/9004 (with AMD 3D V-CacheTM Technology) and 97x4 series processors
- 8 DIMM slots (1DPC), supports DDR5 RDIMM, RDIMM-3DS
- 2 PCIe5.0 / CXL2.0 x16, 2 PCIe5.0 x16, 2 PCIe5.0 / CXL2.0 x8
- 1 MCIO (PCIe5.0 x8 or 8 SATA 6Gb/s), 4 MCIO (PCIe5.0 x8 )
- Supports 2 M.2 (PCIe5.0 x4 or SATA 6Gb/s)
- Up to 10 SATA 6Gb/s
- 2 RJ45 (10GbE) by Intel® X710-AT2
- 2 RJ45 (1GbE) by Intel® i210
- Remote Management (IPMI)
Category: Motherboards
| SKU | BERGAMOD8-2L2T |
|---|---|
| EAN | 4711430521992 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Internal I/O | |
|---|---|
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| Audio connector | Yes |
| Supported storage drive interfaces | M.2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors | 2 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 1 |
| Number of SATA III connectors | 10 |
| Number of COM connectors | 1 |
| Technical details | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Supported processor sockets | Socket SP5 |
| PC health monitoring | CPU, Fan |
| Motherboard form factor | CEB |
| Component for | Server |
| Performance | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Supported processor sockets | Socket SP5 |
| PC health monitoring | CPU, Fan |
| Motherboard form factor | CEB |
| Component for | Server |
| Expansion card interfaces | |
| Audio connector | Yes |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD EPYC 9004 |
| Supported processor sockets | Socket SP5 |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Memory | |
| Number of memory slots | 8 |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Memory voltage | 1.1 V |
| Supported memory clock speed (max) | 4800 MHz |
| Storage controllers | |
| Supported storage drive interfaces | M.2 |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2600 |
| On-board graphics card memory | 512 MB |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| LAN controller | Intel X710-AT2 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Supported processor sockets | Socket SP5 |
| PC health monitoring | CPU, Fan |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows: - Server 2019 (64bit) - Server 2022 (64 bit) Linux: - RedHat Enterprise Linux Server 8.6 (64bit) / Server 8.7 (64bit) / Server 9.0 (64bit) / Server 9.1 (64bit) - SUSE SLES 15.4(64 bit) - UBuntu 20.04.5 (64 bit) / 22.04 (64 bit) / 22.10 (64 bit) |
| Motherboard form factor | CEB |
| Component for | Server |
| Expansion slots | |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 5.x) slots | 4 |
| PCI Express x8 (Gen 5.x) slots | 2 |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 6.4 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 3.5 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 304.8 mm |
| Depth | 266.7 mm |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows: - Server 2019 (64bit) - Server 2022 (64 bit) Linux: - RedHat Enterprise Linux Server 8.6 (64bit) / Server 8.7 (64bit) / Server 9.0 (64bit) / Server 9.1 (64bit) - SUSE SLES 15.4(64 bit) - UBuntu 20.04.5 (64 bit) / 22.04 (64 bit) / 22.10 (64 bit) |