We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock 3U8G+ server barebone Intel® C612 LGA 2011 (Socket R) Rack (3U) Grey
SKU
3U8G+
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
3U, 2x LGA 2011 R3, 16x DIMM, 2x RJ-45, IPMI LAN, 2x PCIE, 2x USB 2.0, VGA, 2x USB 3.0, 6x 2.5" SATA III, 4x 1200W PSU, 128Mb AMI UEFI BIOS, 711 x 430 x 130.5 mm
Category: Server Barebones
| Built-in processor | No |
|---|---|
| SKU | 3U8G+ |
| EAN | 4717677331196 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
- 3U Rackmount with 1200W Redundant PSU (3+1)
- Dual Socket R3 (LGA2011) Intel Xeon E5-2600 v3&v4 Series Processors
- Supports 2400/2133/1866 16 x R DIMM, LR DIMM, max 512GB
- Supports 8x GPGPU/MIC card
- Supports Intel Dual GLAN and additional Mezzanine card to support 10G ethernet
- Supports 6 x SATA3 6.0 Gb/s (Hot Swap Bay)
- Supports 2 x Mezzanine LAN card or 2 x PCIE card
- Dual Socket R3 (LGA2011) Intel Xeon E5-2600 v3&v4 Series Processors
- Supports 2400/2133/1866 16 x R DIMM, LR DIMM, max 512GB
- Supports 8x GPGPU/MIC card
- Supports Intel Dual GLAN and additional Mezzanine card to support 10G ethernet
- Supports 6 x SATA3 6.0 Gb/s (Hot Swap Bay)
- Supports 2 x Mezzanine LAN card or 2 x PCIE card
| Hard drive | |
|---|---|
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Management features | |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Temperature, Voltage |
| Processor | |
| Built-in processor | No |
| Processor model | E5-2600 |
| Processor socket | LGA 2011 (Socket R) |
| Processor family | AMD |
| Number of processors supported | 2 |
| Motherboard chipset | Intel® C612 |
| Intel Xeon series | E5-1600, E5-2600 |
| Memory | |
| Supported RDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Supported DIMM module capacities | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Number of DIMM slots | 16 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Maximum internal memory | 512 GB |
| Storage | |
| Number of storage drives supported | 6 |
| Number of 2.5" bays | 6 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Performance | |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Temperature, Voltage |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2400 |
| On-board graphics card memory | 16 MB |
| Network | |
| LAN controller | Intel® I350, Realtek RTL8211E |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Serial ports quantity | 1 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Features | |
|---|---|
| PC health monitoring | CPU, Fan, Temperature, Voltage |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Technical details | |
| Number of storage drives supported | 6 |
| Number of 2.5" bays | 6 |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 8 fan(s) |
| Fan diameter | 8 cm |
| Chassis type | Rack (3U) |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Indication | |
| LED indicators | HDD, Network, Power, System |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84714100 |
| BIOS | |
| BIOS features | Plug & Play, SMBIOS 2.8 |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| Design | |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 8 fan(s) |
| Fan diameter | 8 cm |
| LED indicators | HDD, Network, Power, System |
| Product colour | Grey |
| Chassis type | Rack (3U) |
| Power | |
| Number of redundant power supplies installed | 4 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 1200 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 711 mm |
| Height | 130.5 mm |
| Depth | 430 mm |