We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock 2U4N-F/ROME-M3 server barebone Socket SP3 Rack (2U)
SKU
2U4N-F/ROME-M3
- 2U chassis with 4 node support 16x 2.5'' HDD, 1600W Redundant (1+1) PSU
- Single Socket SP3 supports AMD EPYCTM 7003 (with AMD 3D V-CacheTM Technology*)/7002 series Processors
- 8 DIMM Slots, Supports Eight-Channel DDR4 3200/2933 R DIMM (Modules up to 64GB Supported), and LR DIMM (Modules up to 256GB Supported)
- Supports 4 x 2.5" HDD/SSD per node (all SATA or 2 x NVMe + 2 x SATA)
- Supports 2 x ( (SATA/PCIe x4) 2280/22110) M.2 per node
- Integrated IPMI 2.0 and KVM with Dedicated LAN
- Supports OCP 3.0 PCIe4.0 x 16 mezzanine card
Category: Server Barebones
| Built-in processor | No |
|---|---|
| SKU | 2U4N-F/ROME-M3 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Processor | |
| Built-in processor | No |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Number of processors supported | 1 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
| Supported RDIMM clock speeds | 3200 MHz |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Number of DIMM slots | 8 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Buffered memory type | Load reduced, Registered (buffered) |
| Storage | |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA |
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Mini DisplayPorts quantity | 1 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Number of M.2 (M) slots | 2 |
| Technical details | |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 2 |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Design | |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Power | |
| Number of redundant power supplies supported | 1 |
| Number of main power supplies | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 1600 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 442.2 mm |
| Height | 86.6 mm |
| Depth | 820 mm |