We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock 2U4G-EPYC server barebone Socket SP3 Rack (2U)
SKU
2U4G-EPYC
- 2U Rackmount with 2000W Redundant PSU (1+1)
- AMD EPYCTM 7000 series processor family
- Supports 8 x DDR4 DIMM slot, 2666/2400 RDIMM, LR DIMM
- Supports 4 x GPGPU/MIC, 1 PCIe3.0 x 8
- Supports 2 x GLAN by Intel® i350
- Supports 4 x 2.5" SATA 6GB/s HDDs(1x SATA3 HDD could support NVME or SATA3 6GB/s HDDs) + 1x NVME
Category: Server Barebones
| Built-in processor | No |
|---|---|
| SKU | 2U4G-EPYC |
| EAN | 4717677336122 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Processor | |
| Built-in processor | No |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Number of processors supported | 1 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Memory | |
| Supported RDIMM clock speeds | 2400,2666 MHz |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Number of DIMM slots | 8 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Buffered memory type | Load reduced, Registered (buffered) |
| Storage | |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| On-board graphics card memory | 256 MB |
| Network | |
| LAN controller | Intel® I350 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| COM ports quantity | 1 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Technical details | |
| PCI Express x8 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Number of storage drives supported | 4 |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Design | |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Number of redundant power supplies supported | 1 |
| Number of main power supplies | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Power supply | 2000 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 438 mm |
| Height | 87.5 mm |
| Depth | 795 mm |