We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock 2U4G-EPYC LGA 3647 (Socket P) ATX
SKU
2U4G-EPYC-2T
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
8 x DDR4 DIMM, 4 x GPGPU/MIC, 1 X PCIE x 8, 2 x 10G base-T, 4 x 2.5" SATA 6GB/s HDDs
- 2U Rackmount with 2000W Redundant PSU (1+1)
- AMD EPYCTM 7000 series processor family
- Supports 8 x DDR4 DIMM slot, 2666/2400 RDIMM, LR DIMM
- Supports 4 x GPGPU/MIC, 1 X PCIE x 8
- Supports 2 x 10G base-T by Intel X550
- Supports 4 x 2.5" SATA 6GB/s HDDs(1x SATA3 HDD could support NVME* or SATA3 6GB/s HDDs) + 1x NVME
Category: Motherboards
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
|---|---|
| Component for | PC |
| Motherboard form factor | ATX |
| Compatible processor series | AMD EPYC |
| SKU | 2U4G-EPYC-2T |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Motherboard chipset family | AMD |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| On-board graphics card | Yes |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Performance | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Compatible processor series | AMD EPYC |
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
| Memory | |
| Number of memory slots | 8 |
| Memory slots type | DIMM |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 2400,2667 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage controllers | |
| Number of HDDs supported | 4 |
| Supported storage drive types | HDD |
| Supported storage drive interfaces | SATA |
| Graphics | |
| Maximum graphics card memory | 256 MB |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| On-board graphics card | Yes |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| Internal I/O | |
| Supported storage drive interfaces | SATA |
| USB 2.0 connectors | 2 |
| Rear panel I/O ports | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| LAN controller | Intel® X550 |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Features | |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Motherboard form factor | ATX |
| Component for | PC |
| Expansion slots | |
| PCI Express x8 slots | 1 |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Video | |
| Maximum graphics card memory | 256 MB |
| Graphics card family | ASPEED |
| Graphics card | AST2500 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 438 mm |
| Depth | 87.5 mm |