We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock 1U4LW-C242 server barebone Intel C242 Rack (1U) Black
SKU
1U4LW-C242
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel Xeon E-2100/E-2200, 400W PSU, 4x DDR4, Intel i210
- 1U Rackmount with 400W PSU
- Supports externall 4 x 3.5'' HDD or 2.5'' HDD, internal 2x 2.5'' HDD, external: Slim ODD x1 or 2.5" HDD x1 (optional)
- Supports Intel Xeon E-2100/E-2200 Series Processor
- Supports 4x DDR4 ECC and non-ECC UDIMM, max. 64 GB
- Supports 1 PCIe3.0 x16
- Supports Intel i210 x2
- ASPEED 2500 for BMC controller, Realtek RTL8211E for dedicated IPMI GLAN
Category: Server Barebones
| SKU | 1U4LW-C242 |
|---|---|
| EAN | 4717677338416 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Processor | |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Motherboard chipset | Intel C242 |
| Intel Xeon series | E-2100 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Supported UDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400,2666 MHz |
| Supported RDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400,2666 MHz |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Supported DIMM module capacities | 4GB, 8GB, 16GB, 32GB |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Non-ECC | Yes |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Maximum UDIMM memory | 128 GB |
| ECC | Yes |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| Number of storage drives supported | 6 |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Hot-swap HDD bays | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Supported storage drive types | HDD |
| Graphics | |
| Discrete graphics memory type | GDDR4 |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| On-board graphics card memory | 32 MB |
| Network | |
| LAN controller | Intel I210 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Number of storage drives supported | 6 |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Reset button | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 5 fan(s) |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Indication | |
| LED indicators | Activity, HDD, LAN, Power, Status |
| Design | |
| Reset button | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 5 fan(s) |
| LED indicators | Activity, HDD, LAN, Power, Status |
| Product colour | Black |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Hot-swap fan module | Yes |
| Power | |
| Power supply | 400 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 533.4 mm |
| Height | 482.6 mm |
| Depth | 44.4 mm |
| Other features | |
| Reset button | Yes |