We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock 1U2LW-C242 server barebone Intel C242 Rack (1U)
SKU
1U2LW-C242
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
1U Rackmount, Intel C242, Supports Intel Xeon E-2100/E-2200, 4 x 288-pin DDR4 DIMM slots, 2 x RJ45 GLAN, ASPEED AST2500
- 1U Rackmount with 315W PSU
- Supports Intel® Xeon® E-2100/E-2200 Processors
- Supports internal 2 x 3.5'' HDD or 1x3.5'' HDD + 1x 2.5'' HDD, external: Slim ODD x1
- Supports 1 PCIe3.0 x16
- Supports Intel® i210 *2
- ASPEED 2500 for BMC controller, Realtek RTL8211E for dedicated IPMI GLAN
Category: Server Barebones
| Built-in processor | No |
|---|---|
| SKU | 1U2LW-C242 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| Hot-swap HDD bays | No |
| Management features | |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Temperature |
| Processor | |
| Built-in processor | No |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Number of processors supported | 1 |
| Motherboard chipset | Intel C242 |
| Intel Xeon series | E-2200, E-2100 |
| Memory | |
| Supported UDIMM clock speeds | 1600,1866,2133,2400,2666 MHz |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Number of DIMM slots | 4 |
| Non-ECC | Yes |
| ECC | Yes |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| Hot-swap HDD bays | No |
| Storage drive sizes supported | 3.5" |
| Supported storage drive types | HDD |
| Performance | |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Temperature |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Aspeed AST2500 |
| On-board graphics card memory | 32 MB |
| Network | |
| LAN controller | Intel I210, Realtek RTL8211E |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| IPMI LAN (RJ-45) port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Features | |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Temperature |
| Technical details | |
| PCI Express x16 (Gen 3.x) slots | 1 |
| Number of storage drives supported | 2 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Fan diameter | 4 cm |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| BIOS | |
| BIOS type | UEFI AMI |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| ACPI version | 2.0 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.8 |
| Plug and Play | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Fan diameter | 4 cm |
| LED indicators | Yes |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Power | |
| Number of main power supplies | 1 |
| Power supply | 315 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 394 mm |
| Height | 44.4 mm |
| Depth | 482.6 mm |