We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Armor AXR 8 thermal ribbon 300 m Black
SKU
T51654
Category: Thermal Ribbon
| SKU | T51654 |
|---|---|
| Manufacturer | Armor |
| Availability | Out of Stock |
Excellent resistance to solvents and to high temperature
Excellent resistance to smudge and scratch
Excellent printing quality
AXR®8 is a high performance resin ribbon designed for the most demanding applications regarding resistance to mechanical aggressions and/or temperature and/or solvents. It is fully compatible with the label materials dedicated to the same high performance applications.
- In addition to its abrasion resistance, the AXR 8 offers durability in the presence of solvents.
- Ideal for information that must persist throughout the product life cycle.
- Particularly suitable for printing on synthetic labels (PE, PP, PET, Polyimides, etc.).
Excellent resistance to smudge and scratch
Excellent printing quality
AXR®8 is a high performance resin ribbon designed for the most demanding applications regarding resistance to mechanical aggressions and/or temperature and/or solvents. It is fully compatible with the label materials dedicated to the same high performance applications.
- In addition to its abrasion resistance, the AXR 8 offers durability in the presence of solvents.
- Ideal for information that must persist throughout the product life cycle.
- Particularly suitable for printing on synthetic labels (PE, PP, PET, Polyimides, etc.).
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 300 m |
| Ribbon width | 6 cm |
| Features | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Material | Resin |
| Film type | PET |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH / SVHC Free: 1907/2006/EC Food Contact Approved: 1935/2004/EC Heavy metals: 2002/95/EC, 2002/96/EC, 2011/65/EC California Proposition 65 |
| Ribbon length | 300 m |
| Ribbon width | 6 cm |