We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Armor AWR 8 thermal ribbon 450 m
SKU
T53463ZA
Category: Thermal Ribbon
| SKU | T53463ZA |
|---|---|
| Manufacturer | Armor |
| Availability | Out of Stock |
Receptor multi-compatibility
Excellent blackness
Competitivity
AWR®8 is the very latest generation of ARMOR wax ribbon. It is a competitive ribbon that doesn’t make any compromise to quality and printing performance. AWR®8 matches all criteria expected by a traditional wax application.
- An ink suitable for standard labelling applications.
- Compatible with most blank and pre-printed labels.
- The low energy required to transfer the ink helps to protect the print head.
Excellent blackness
Competitivity
AWR®8 is the very latest generation of ARMOR wax ribbon. It is a competitive ribbon that doesn’t make any compromise to quality and printing performance. AWR®8 matches all criteria expected by a traditional wax application.
- An ink suitable for standard labelling applications.
- Compatible with most blank and pre-printed labels.
- The low energy required to transfer the ink helps to protect the print head.
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 8.3 cm |
| Doesn't contain | Halogen |
| Features | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Material | Wax |
| Film type | PET |
| Certification | REACH / SVHC Free: 1907/2006/EC Food Contact Approved: 1935/2004/EC Heavy metals: 2002/95/EC, 2002/96/EC, 2011/65/EC California Proposition 65 |
| Ribbon length | 450 m |
| Ribbon width | 8.3 cm |