We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Aqara SSM-U01 smart home light controller Wired & Wireless White
SKU
SSM-U01
- Communication type: ZigBee
- Type of sensor: Switch
- Depth: 40
- Device type: Sensor
Category: Smart Home Light Controllers
| SKU | SSM-U01 |
|---|---|
| EAN | 6970504213296 |
| Manufacturer | Aqara |
| Availability | Out of Stock |
Aqara SINGLE Switch MODULE T1 (with neutral)
The relay is designed to automate the control of lighting or electrical devices up to 2500 watts.
A feature of a relay connected to the neutral wire is that there is no minimum load necessary for its operation. This feature makes this relay an ideal tool for creating smart outlets. Simply place the relay in the socket of a regular outlet and plug it in according to the instructions. This will add the ability to remotely control connected electrical devices.
The relay can be used in conjunction with a regular switch, adding"smart switch" functionality to the switch.
The relay is designed to automate the control of lighting or electrical devices up to 2500 watts.
A feature of a relay connected to the neutral wire is that there is no minimum load necessary for its operation. This feature makes this relay an ideal tool for creating smart outlets. Simply place the relay in the socket of a regular outlet and plug it in according to the instructions. This will add the ability to remotely control connected electrical devices.
The relay can be used in conjunction with a regular switch, adding"smart switch" functionality to the switch.
| Features | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Operating frequency | 2400 - 2483.5 MHz |
| Product colour | White |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Easy to install | Yes |
| Placement supported | Indoor |
| Neutral conductor required | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Waterproof | No |
| Wireless technology | ZigBee |
| Number of configurable buttons | 1 |
| Intelligent On/Off | Yes |
| Sunrise/sunset control | Yes |
| Maximum indoor range | 30 m |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Apple Siri | Yes |
| Power | |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 100 - 250 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 42.9 mm |
| Depth | 40 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 30 g |
| Package weight | 50 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 50 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |