We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Aqara RTCGQ11LM smart home multi-sensor Wireless ZigBee
SKU
RTCGQ11LM
- Communication type: ZigBee
- Type of sensor: Motion
- Battery type: CR2450
- Connectivity technology: Wireless
Category: Smart Home Multi-Sensors
| Measuring parameters | Motion |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Wireless technology | ZigBee |
| SKU | RTCGQ11LM |
| EAN | 6970504212503 |
| Manufacturer | Aqara |
| Availability | Out of Stock |
Place It Wherever You Want No tools required for installation. With a sensor stand and sticker, you can set the motion sensor wherever you want. The stand can make a 360 rotation and you can easily adjust the detection angle. Smart Control in Apple Home App Works with other HomeKit-enabled accessories in Apple Home app to make your life easier. A Complete Smart Home Solution We offer a comprehensive suite of smart home products that allow you to create endless combinations of use cases and customized scenes. Through the Aqara Hub’s Zigbee connection, Aqara devices can still operate locally even when there is a weak WiFi signal. Security Notification With the Motion Sensor, you can turn on alarm mode when you leave the house. If motion is detected, the Hub will sound an alarm and send a notification to your phone. Advanced Technology A Japanese infrared sensor is used to detect human motion through the moving heat source and the US Polyolefin Fresnel lens is used for high precision detection. The shell is made of anti-UV material and the colour will not fade allowing for long-term usage. The high quality flame-retardant material is used to improve safety.
| Features | |
|---|---|
| Wireless technology | ZigBee |
| Connectivity technology | Wireless |
| Measuring parameters | Motion |
| Detection angle | 170° |
| Detection distance | 7 m |
| Product colour | White |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Mounting type | Freestanding/Wall |
| Power | |
| Input voltage | 3 V |
| Battery type | CR2450 |
| Number of batteries supported | 1 |
| Power source | Battery |
| Hue dimmer switch battery type | CR2450 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Diameter | 3 cm |
| Width | 30 mm |
| Depth | 30 mm |
| Height | 33 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |