We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Aqara Motion Sensor P1 HomeKit smart home multi-sensor Wireless ZigBee
SKU
MS-S02
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Aqara Motion Sensor | Motion and Light Sensor | , RTCGQ11LM
- Motion Sensor
- Light Sensor
- White
Category: Smart Home Multi-Sensors
| Measuring parameters | Motion |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Wireless technology | ZigBee |
| SKU | MS-S02 |
| EAN | 6970504215979 |
| Manufacturer | Aqara |
| Availability | Out of Stock |
Aqara Motion and Light Sensor
| Features | |
|---|---|
| Wireless technology | ZigBee |
| Connectivity technology | Wireless |
| Measuring parameters | Motion |
| Operating frequency | 2400 - 2483.5 MHz |
| Detection angle | 170° |
| Detection distance | 7 m |
| Product colour | White |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| Portable | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Mounting type | Freestanding/Wall |
| Power | |
| Power source | Battery |
| Battery capacity | 1240 mAh |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Diameter | 3.31 cm |
| Width | 33.1 mm |
| Depth | 33.1 mm |
| Height | 41.6 mm |
| Weight | 33 g |
| Package width | 55 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 70 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 55 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 70 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Batteries included | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Number of bulbs | 1 bulb(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |