We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Aqara Hub E1 HomeKit Wireless White
SKU
HE1-G01
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Aqara Hub E1 | Smart Home Gateway | Zigbee, WiFi, HE1-G01
- Zigbee 3.0 protocol
- Powered by USB-A
- All-round compatibility
- 210 Adjustable Shaft
- Wi-Fi Repeater function
- Flexibility and portability
Category: Smart Home Central Control Units
| Connectivity technology | Wireless |
|---|---|
| SKU | HE1-G01 |
| Manufacturer | Aqara |
| Availability | Out of Stock |
Aqara Hub E1
The small but powerful Aqara smart home hub that supports both classic and latest Aqara devices. The device takes up little space and can be placed almost anywhere. Supports both classic and latest Aqara Zigbee devices and can be used as a Wi-Fi repeater at the same time.
Zigbee 3.0 concentrator for up to 128 devices
Enjoy the benefits of the fastest, most stable and energy efficient smart home technology. Better stability and compatibility (more standardized protocol), longer support and more features.
To connect 128 devices, Zigbee routers/repeaters are required, such as Smart Wall Switch, Smart Plug, etc.
Comprehensive compatibility
Aqara Hub E1 makes your Aqara devices compatible with a wide range of popular ecosystems and voice assistants. For example, Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Assistant, IFTTT and more are supported.
USB-A power supply and 210° adjustable shaft
A regular USB-A port is integrated into the hub's housing, so it can be powered from almost any USB-equipped device such as a powerbank, power strip, outlet, computer, or even a router. The Hub E1's shaft angle can be changed within 210 degrees, making its placement extremely flexible.
The small but powerful Aqara smart home hub that supports both classic and latest Aqara devices. The device takes up little space and can be placed almost anywhere. Supports both classic and latest Aqara Zigbee devices and can be used as a Wi-Fi repeater at the same time.
Zigbee 3.0 concentrator for up to 128 devices
Enjoy the benefits of the fastest, most stable and energy efficient smart home technology. Better stability and compatibility (more standardized protocol), longer support and more features.
To connect 128 devices, Zigbee routers/repeaters are required, such as Smart Wall Switch, Smart Plug, etc.
Comprehensive compatibility
Aqara Hub E1 makes your Aqara devices compatible with a wide range of popular ecosystems and voice assistants. For example, Apple HomeKit, Amazon Alexa, Google Assistant, IFTTT and more are supported.
USB-A power supply and 210° adjustable shaft
A regular USB-A port is integrated into the hub's housing, so it can be powered from almost any USB-equipped device such as a powerbank, power strip, outlet, computer, or even a router. The Hub E1's shaft angle can be changed within 210 degrees, making its placement extremely flexible.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Performance | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Ethernet LAN | No |
| USB ports quantity | 1 |
| USB version | 2.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi data rate (max) | 300 Mbit/s |
| ZigBee | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 5 V |
| Connected load | 2.5 W |
| Input current | 0.5 A |
| Battery operated | No |
| Design | |
| Product colour | White |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Built-in display | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 108 mm |
| Depth | 30 mm |
| Height | 8 mm |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |
| Manual | Yes |
| Temperature sensor | No |