We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Aqara Cube T1 Pro Wireless White
SKU
CTP-R01
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Zigbee, 2405-2475MHz, 13 dBm, CR2450, 45×45×45mm, 76 g, White
- Support Popular Ecosystem
- Side & Action Control for Scene Mode
- Action Mode from the Classic Cube
- Future Proofing via OTA
- Up to 2-year Battery Life
- Rotate to Control
Category: Smart Home Central Control Units
| Connectivity technology | Wireless |
|---|---|
| SKU | CTP-R01 |
| EAN | 6970504217614 |
| Manufacturer | Aqara |
| Availability | Out of Stock |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Operating frequency | 2405 - 2475 MHz |
| Control type | Touch |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Performance | |
| Operating frequency | 2405 - 2475 MHz |
| Voice control | Yes |
| Virtual assistant | Amazon Alexa |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wireless |
| Ethernet LAN | No |
| USB ports quantity | 0 |
| Wi-Fi | No |
| ZigBee | Yes |
| Power | |
| Battery life | 2 year(s) |
| Battery operated | Yes |
| Design | |
| Product colour | White |
| Built-in display | No |
| Control type | Touch |
| Weight & dimensions | |
| Width | 45 mm |
| Depth | 45 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 76 g |