We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Apricorn A253PL-256S-1000 1 TB Grey
SKU
A25-3PL256-S1000
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Padlock SSD - USB 3.0 Solid State Drive, 1TB, Black
- FIPS 140-2 level 2 Validated Encryption Module
- On-the-Fly 100% Hardware-Based Encryption
- Software-Free Setup and Operation
- Cross-Platform Compatible
- Host-Free Authentication
- Membrane Type Keypad Authentication
- Rugged Crush-Resistant Aluminum Enclosure
Category: External Solid State Drives
| Product colour | Grey |
|---|---|
| SSD capacity | 1000 GB |
| Wi-Fi | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | A25-3PL256-S1000 |
| EAN | 0708326914161 |
| Manufacturer | Apricorn |
| Availability | Out of Stock |
| Performance | |
|---|---|
| Read speed | 200 MB/s |
| Write speed | 200 MB/s |
| SSD capacity | 1 TB |
| Password protection | Yes |
| Hardware encryption | Yes |
| Security algorithms | FIPS 140-2 |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Housing material | Aluminium |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, Symbian |
| Solid state drive | |
| Read speed | 200 MB/s |
| Write speed | 200 MB/s |
| SSD capacity | 1 TB |
| Ports & interfaces | |
| USB connector | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Thunderbolt technology | No |
| Wi-Fi | No |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Password protection | Yes |
| Hardware encryption | Yes |
| Housing material | Aluminium |
| Security algorithms | FIPS 140-2 |
| Protection features | Dust resistant, Water resistant |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, Symbian |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating shock | 20 G |
| Operating vibration | 2000 G |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, Symbian |
| Weight & dimensions | |
| Width | 64.5 mm |
| Depth | 83.5 mm |
| Height | 14 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | USB |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Quick start guide | Yes |