We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Symmetra PX Battery Frame for 400V PX 96/160kW & 208V PX 100kW for 9 Battery Modules & Startup
SKU
SYCFXR9-S
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Symmetra PX Battery Frame for 400V PX 96/160kW & 208V PX 100kW for 9 Battery Modules & Startup
Category: Rack Cabinets
| Type | Freestanding rack |
|---|---|
| SKU | SYCFXR9-S |
| EAN | 3606487263869 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Out of Stock |
Hot-swappable batteries
Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced
Battery modules connected in parallel
Delivers higher availability through redundant batteries.
User-replaceable batteries
Increases availability by allowing a trained user to perform upgrades and replacements of the batteries reducing Mean Time to Repair (MTTR)
Temperature-compensated battery charging
Prolongs battery life by regulating the charge voltage according to battery temperature.
Intelligent battery management
Maximizes battery performance, life, and reliability through intelligent, precision charging.
InfraStruXure Manager Compatible
Enables centralized management via the APC InfraStruXure Manager.
Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced
Battery modules connected in parallel
Delivers higher availability through redundant batteries.
User-replaceable batteries
Increases availability by allowing a trained user to perform upgrades and replacements of the batteries reducing Mean Time to Repair (MTTR)
Temperature-compensated battery charging
Prolongs battery life by regulating the charge voltage according to battery temperature.
Intelligent battery management
Maximizes battery performance, life, and reliability through intelligent, precision charging.
InfraStruXure Manager Compatible
Enables centralized management via the APC InfraStruXure Manager.
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package weight | 379 kg |
| Weight | 345 kg |
| Features | |
| Rack capacity | 42U |
| Type | Freestanding rack |
| Product colour | Black |
| Certification | CE,EN/IEC 62040-2,EN/IEC 62040-3,EN/IEC 62040-1-1 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Packaging data | |
| Package weight | 379 kg |
| Package dimensions (WxDxH) | 848 x 1210 x 2150 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Dimensions (WxDxH) | 600 x 1070 x 1991 mm |
| Rack capacity | 42U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Certificates | |
| Certification | CE,EN/IEC 62040-2,EN/IEC 62040-3,EN/IEC 62040-1-1 |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 848 x 1210 x 2150 mm |
| Dimensions (WxDxH) | 600 x 1070 x 1991 mm |