We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Symmetra PX 200kW Scalable to 250kW with Right Mounted Maintenance Bypass and Distribution
SKU
SY200K250DR-PD
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Symmetra PX 200kW Scalable to 250kW with Right Mounted Maintenance Bypass and Distribution
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| Output power capacity | 200 kVA |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Output power | 200000 W |
| SKU | SY200K250DR-PD |
| EAN | 3606487263630 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Out of Stock |
A high-performance, 3-phase, modular, scalable, power protection solution with industry-leading efficiency, capacity, and performance for medium to large data centers and mission critical environments.
| Power | |
|---|---|
| Output power | 200000 W |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output power capacity | 200 kVA |
| Battery | |
| Battery type | VRLA |
| Battery recharge time | 3.50 h |
| Features | |
| Output power | 200000 W |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output power capacity | 200 kVA |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | cUL Listed,CE,EN/IEC 62040-2,EN/IEC 62040-3,EN/IEC 62040-1-1,UL 1778,UL 60950-1,UL Listed |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 999.9 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Certificates | |
| Certification | cUL Listed,CE,EN/IEC 62040-2,EN/IEC 62040-3,EN/IEC 62040-1-1,UL 1778,UL 60950-1,UL Listed |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4095.4 kg |
| Other features | |
| Battery type | VRLA |
| Output connections | 1x Hard Wire 4-wire (3PH + G) 1x Hard Wire 5-wire (3PH + N + G) |
| Input connection type | Hard Wire 4-wire (3PH + G), Hard Wire 5-wire (3PH + N + G) |
| Dimensions (WxDxH) | 3100 x 1070 x 1991 mm |