We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Symmetra PX 150kW Scalable to 250kW with Right Mounted Maintenance Bypass and Distribution
SKU
SY150K250DR-PD
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Symmetra PX 150kW Scalable to 250kW with Right Mounted Maintenance Bypass and Distribution
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| Output power capacity | 150 kVA |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Output power | 150000 W |
| SKU | SY150K250DR-PD |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Out of Stock |
A high-performance, 3-phase, modular, scalable, power protection solution with industry-leading efficiency, capacity, and performance for medium to large data centers and mission critical environments.
| Power | |
|---|---|
| Output power | 150000 W |
| Output power capacity | 150 kVA |
| Battery | |
| Battery type | VRLA |
| Battery recharge time | 3.50 h |
| Features | |
| Output power | 150000 W |
| Output power capacity | 150 kVA |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 999.9 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 4110 x 1270 x 2150 mm |
| Package weight | 3928.6 kg |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3550.9 kg |
| Package weight | 3928.6 kg |
| Other features | |
| Battery type | VRLA |
| Output connections | 1x Hard Wire 4-wire (3PH + G) 1x Hard Wire 5-wire (3PH + N + G) |
| Input connection type | Hard Wire 4-wire (3PH + G), Hard Wire 5-wire (3PH + N + G) |
| Dimensions (WxDxH) | 3100 x 1070 x 1991 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 4110 x 1270 x 2150 mm |