We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Symmetra PX 128kW Scalable to 160kW, 400V uninterruptible power supply (UPS) 128 kVA
SKU
SY128K160H
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| Output power capacity | 128 kVA |
|---|---|
| Product colour | Black |
| SKU | SY128K160H |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Out of Stock |
Modular, high-efficiency 3-phase UPS that is scalable as your data center grows up to 160kW/160kVA. Suitable for small, medium & large data center applications.
Includes: Network Management Card, Start-Up Service, User Manual.
Includes: Network Management Card, Start-Up Service, User Manual.
| Power | |
|---|---|
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Output power capacity | 128 kVA |
| Battery | |
| Battery type | VRLA |
| Battery recharge time | 3.5 h |
| Performance | |
| Noise level | 63 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Noise level | 63 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 128 kVA |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Certification | CE,EN 50091-1,EN/IEC 62040-3,EN/IEC 62040-1-1,FCC Part 15 Class A,VFI-SS-111 |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 999.9 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Packaging data | |
| Package dimensions (WxDxH) | 2554 x 1210 x 2140 mm |
| Package width | 1210 mm |
| Package depth | 2544 mm |
| Package height | 2140 mm |
| Package weight | 2729 kg |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 1210 mm |
| Package depth | 2544 mm |
| Package height | 2140 mm |
| Weight | 2518 kg |
| Width | 1800 mm |
| Package weight | 2729 kg |
| Height | 1991 mm |
| Depth | 1070 mm |
| Certificates | |
| Certification | CE,EN 50091-1,EN/IEC 62040-3,EN/IEC 62040-1-1,FCC Part 15 Class A,VFI-SS-111 |
| Other features | |
| Interface | 2x SmartSlot |
| Battery type | VRLA |
| Output connections | 1x Hard Wire 5-wire (3PH + N + G) |
| Dimensions (WxDxH) | 1800 x 1070 x 1991 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 2554 x 1210 x 2140 mm |
| Output voltage note | 380, 400/415 |