We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Rack PDU, Basic, 1U, 16A, 208V power distribution unit (PDU) Black
SKU
AP9566
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Basic Rack PDU , Input: 208V , Input Connections: NEMA L6-20P , Cord Length: 12 feet ( 3.66 meters ) , Output: 208V , Output Connections: IEC 320 C13
Category: Power Distribution Units (PDUs)
| SKU | AP9566 |
|---|---|
| EAN | 0731304213048 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Out of Stock |
Rack-Mountable
Includes horizontal, vertical, and toolless-mount varieties. Puts power where it is needed most - in the racks near the equipment.
Single input power source
Supply power from one branch whip to multiple pieces of equipment, conveniently powering rack-mount equipment. Saves time and money during installation by using one branch whip and standard connections.
Wide range of input and output connections
Product family includes a variety of input and output connections to distribute 120V, 208V, or 230V power to multiple outlets. Having a variety of inputs and outputs allow users to adapt to varying power requirements. APC offers units that bring up to 14.4kW using a single branch whip.
Includes horizontal, vertical, and toolless-mount varieties. Puts power where it is needed most - in the racks near the equipment.
Single input power source
Supply power from one branch whip to multiple pieces of equipment, conveniently powering rack-mount equipment. Saves time and money during installation by using one branch whip and standard connections.
Wide range of input and output connections
Product family includes a variety of input and output connections to distribute 120V, 208V, or 230V power to multiple outlets. Having a variety of inputs and outputs allow users to adapt to varying power requirements. APC offers units that bring up to 14.4kW using a single branch whip.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certification | cUL Listed,CSA,UL 60950,UL Listed, RoHS 7b Exemption |
| Ports & interfaces | |
| Output connections | 12x IEC 320 C13 |
| Input connection type | NEMA L6-20P |
| Features | |
| Cable length | 3.66 m |
| Certification | cUL Listed,CSA,UL 60950,UL Listed, RoHS 7b Exemption |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3.66 m |
| Power | |
|---|---|
| Nominal input voltage | 208 V |
| Nominal output voltage | 208 V |
| Maximum total current draw per phase | 16 A |
| Maximum input current per phase | 20 A |
| Load capacity | 3328 VA |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | cUL Listed,CSA,UL 60950,UL Listed, RoHS 7b Exemption |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 447 x 57 x 44 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Width | 447 mm |
| Depth | 57 mm |
| Height | 44 mm |