We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC ProtectNet Grey
SKU
PNET1GB
Category: Surge Protectors
| SKU | PNET1GB |
|---|---|
| EAN | 0731304226734 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
This product is part of the ProtectNet family. It protects an Ethernet data port from damaging surges and is compatible with Power over Ethernet (PoE) and 10/100/1000 Base-T networks. This product comes with a 15 cm network patch cable. Its dimensions are 10.4 x 4.7 x 2.8 cm and 0.05 kg. The ProtectNet family of stand-alone surge suppressors protects individual data lines, including telephone and network lines, coax cables, and more.
| Power | |
|---|---|
| Peak current, normal mode | 6.5 A |
| Peak current, common mode | 0.25 A |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Features | |
| Rack mounting | No |
| Response time | 1 ms |
| Product colour | Grey |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 47 mm |
| Depth | 28 mm |
| Height | 104 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Packaging data | |
| Package weight | 110 g |
| Package width | 29 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 104 mm |