We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC NetShelter CX 18U Freestanding rack White
SKU
AR4018SPX432
Category: Rack Cabinets
| Maximum weight capacity | 830 kg |
|---|---|
| Type | Freestanding rack |
| Rack capacity | 18U |
| SKU | AR4018SPX432 |
| EAN | 0731304338574 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Out of Stock |
NetShelter CX 18U Secure Soundproof Server Room in a Box Enclosure - Shock Packaging - White
Netshelter CX Enclosure with integrated cooling and noise dampening is ideal for office environments. The cabinet is paired with a shock absorbing pallet, unloading ramp and impact resistant shell. The system has been engineered, tested and approved for secure shipment of fully integrated IT systems
Netshelter CX Enclosure with integrated cooling and noise dampening is ideal for office environments. The cabinet is paired with a shock absorbing pallet, unloading ramp and impact resistant shell. The system has been engineered, tested and approved for secure shipment of fully integrated IT systems
| Features | |
|---|---|
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Rack capacity | 18U |
| Castor wheels | Yes |
| Adjustable mounting rails | Yes |
| Removable side panels | Yes |
| Cable management | Yes |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 830 kg |
| Cooling type | Active |
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 22 kg |
| Width | 1000 mm |
| Depth | 1300 mm |
| Height | 1280 mm |
| Weight | 14.4 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Maximum weight capacity | 830 kg |
| Power | |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 22 kg |
| Technical details | |
| Type | Freestanding rack |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Cooling type | Active |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Rack capacity | 18U |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |