We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC GVSOPT004 UPS accessory
SKU
GVSOPT004
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Kirk Key Kit for Maintenance Bypass Cabinet for Galaxy VS/VL
Category: UPS Accessories
Kirk key kit (SKRU) for the maintenance bypass cabinet. It locks the internal breakers to ensure the correct sequence during maintenance. It is installed by the Schneider Electric Field Service Representative during start-up.
| Features | |
|---|---|
| Compatibility | Galaxy VS/VL |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Doesn't contain | Mercury |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 300 mm |
| Depth | 300 mm |
| Height | 250 mm |
| Weight | 6 kg |
| Package width | 305 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 255 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 305 mm |
| Package depth | 305 mm |
| Package height | 255 mm |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Doesn't contain | Mercury |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |