We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Galaxy VS UPS 50kW 400V for up to 4 internal 9Ah smart modular battery strings, Start-up 5x8
SKU
GVSUPS50K0B4HS
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Galaxy VS UPS 50kW 400V for up to 4 internal 9Ah smart modular battery strings, Start-up 5x8
- Up to 99% efficient in eConversion mode
- Maximize availability with modular architecture
- Live Swap: Third party verified module replacement with no scheduled downtime
- EcoStruxure IT option: Enables resilient, secure, and sustainable IT environments
- 1-year Secure NMC Subscription, allowing the customer to access future firmware updates, is included with purchase
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
Highly efficient, easy-to-deploy 50 kW, 400 V 3-phase UPS that brings best-in-class power protection and low total cost of ownership to edge, small and medium data centers, as well as to critical infrastructure in commercial and industrial applications. This UPS is for up to 4 smart modular high capacity battery strings, but is supplied without batteries, so you can easily customize the battery runtime. Includes 5x8 start-up service.
| Power | |
|---|---|
| Output power factor | 1 |
| Input power factor | 0.99 |
| Output power | 50000 W |
| Input operation voltage (min) | 340 V |
| Input operation voltage (max) | 460 V |
| Output operation voltage (min) | 380 V |
| Output operation voltage (max) | 415 V |
| Maximum current | 90 A |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Crest factor | 2.5:1 |
| Output power capacity | 50 kVA |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Number of output phases | 3 |
| Number of input phases | 3 |
| LED indicators | Yes |
| Noise level | 61 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Number of output phases | 3 |
| Number of input phases | 3 |
| Output power factor | 1 |
| Input power factor | 0.99 |
| Output power | 50000 W |
| Input operation voltage (min) | 340 V |
| Input operation voltage (max) | 460 V |
| Output operation voltage (min) | 380 V |
| Output operation voltage (max) | 415 V |
| Maximum current | 90 A |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Noise level | 61 dB |
| Crest factor | 2.5:1 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 50 kVA |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Heat dissipation | 6151 BTU/h |
| Ports & interfaces | |
| SmartSlot | Yes |
| SmartConnect port | No |
| Battery | |
| Battery voltage | 480 V |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Certification | IEC 62040-1-1, IEC 62040-2, OSHPD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 1005.8 m |
| Technical details | |
|---|---|
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Compliance certificates | CE |
| Certificates | |
| Certification | IEC 62040-1-1, IEC 62040-2, OSHPD |
| Compliance certificates | CE |
| Packaging content | |
| Management card included | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 990 mm |
| Package height | 1680 mm |
| Weight | 200 kg |
| Width | 521 mm |
| Package weight | 200 kg |
| Height | 1485 mm |
| Depth | 847 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 990 mm |
| Package height | 1680 mm |
| Package weight | 200 kg |
| Management card included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Warranty period | 1 year(s) |