We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Galaxy PW uninterruptible power supply (UPS) Double-conversion (Online) 50 kVA 40 W
SKU
EPWUPS50KU12PTS
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Galaxy PW 2nd Gen 50kVA 3:1 UPS 220VAC 12 Pulse 220VDC with input transformer, Startup 5x8
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| Output power capacity | 50 kVA |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Output power | 40 W |
| Form factor | Tower |
| SKU | EPWUPS50KU12PTS |
| EAN | 0731304424048 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Out of Stock |
Network management capability
Full-featured network management interfaces that provide standards-based management via Web, SNMP, and Telnet.
Parallel-capacity capability
Increases total power capacity by using multiple uninterruptible power supplies simultaneously.
Generator compatible
Ensures clean, uninterrupted power to the loads in the event of an extended power outage
Dual mains input
Increases availability by allowing the UPS to be connected to two separate power sources.
Full-featured network management interfaces that provide standards-based management via Web, SNMP, and Telnet.
Parallel-capacity capability
Increases total power capacity by using multiple uninterruptible power supplies simultaneously.
Generator compatible
Ensures clean, uninterrupted power to the loads in the event of an extended power outage
Dual mains input
Increases availability by allowing the UPS to be connected to two separate power sources.
| Power | |
|---|---|
| Output power | 40 W |
| Input operation voltage (min) | 380 V |
| Input operation voltage (max) | 415 V |
| Output operation voltage (min) | 380 V |
| Output operation voltage (max) | 415 V |
| Output power capacity | 50 kVA |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Number of output phases | 3 |
| Number of input phases | 3 |
| Noise level | 70 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Output frequency | 50 Hz |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Number of output phases | 3 |
| Number of input phases | 3 |
| Output power | 40 W |
| Input operation voltage (min) | 380 V |
| Input operation voltage (max) | 415 V |
| Output operation voltage (min) | 380 V |
| Output operation voltage (max) | 415 V |
| Noise level | 70 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 50 kVA |
| Input frequency | 45/55 Hz |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP31 |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Grey |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 1000.05 m |
| Non-operating altitude | 0 - 9999.9 m |
| Technical details | |
| Output frequency | 50 Hz |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 876 kg |
| Width | 1200 mm |
| Height | 1800 mm |
| Depth | 800 mm |