We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Galaxy PW uninterruptible power supply (UPS) 60 kVA
SKU
EPWUPS60KH6PS
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Galaxy PW 2nd Gen 60kVA 3:3 UPS 380VAC 6 Pulse 384VDC, Start-up 5x8
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| Output power capacity | 60 kVA |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Form factor | Tower |
| SKU | EPWUPS60KH6PS |
| EAN | 0731304424192 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Out of Stock |
Transformer-based 60 kVA 3 phase UPS with 6-pulse SCR technology and a 384 VDC internal DC bus. Ideal for industrial applications, this UPS includes 5x8 start-up service.
Network management capability
Full-featured network management interfaces that provide standards-based management via Web, SNMP, and Telnet.
Parallel-capacity capability
Increases total power capacity by using multiple uninterruptible power supplies simultaneously.
Generator compatible
Ensures clean, uninterrupted power to the loads in the event of an extended power outage
Dual mains input
Increases availability by allowing the UPS to be connected to two separate power sources.
Network management capability
Full-featured network management interfaces that provide standards-based management via Web, SNMP, and Telnet.
Parallel-capacity capability
Increases total power capacity by using multiple uninterruptible power supplies simultaneously.
Generator compatible
Ensures clean, uninterrupted power to the loads in the event of an extended power outage
Dual mains input
Increases availability by allowing the UPS to be connected to two separate power sources.
| Power | |
|---|---|
| Input operation voltage (max) | 380 V |
| Output operation voltage (max) | 384 V |
| Output power capacity | 60 kVA |
| Features | |
| Input operation voltage (max) | 380 V |
| Output operation voltage (max) | 384 V |
| Output power capacity | 60 kVA |
| Design | |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Grey |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |