We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Galaxy PW uninterruptible power supply (UPS) 200 kVA
SKU
EPWUPS200KH12PS
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Galaxy PW 2nd Gen 200kVA 3:3 UPS 380VAC 12 Pulse 384VDC, Start-up 5x8
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| Output power capacity | 200 kVA |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Form factor | Tower |
| SKU | EPWUPS200KH12PS |
| EAN | 0731304424246 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Out of Stock |
Transformer-based 200 kVA 3 phase UPS with 12-pulse SCR technology and a 384 VDC internal DC bus. Ideal for industrial applications, this UPS includes 5x8 start-up service.
Network management capability
Full-featured network management interfaces that provide standards-based management via Web, SNMP, and Telnet.
Parallel-capacity capability
Increases total power capacity by using multiple uninterruptible power supplies simultaneously.
Generator compatible
Ensures clean, uninterrupted power to the loads in the event of an extended power outage
Dual mains input
Increases availability by allowing the UPS to be connected to two separate power sources.
Network management capability
Full-featured network management interfaces that provide standards-based management via Web, SNMP, and Telnet.
Parallel-capacity capability
Increases total power capacity by using multiple uninterruptible power supplies simultaneously.
Generator compatible
Ensures clean, uninterrupted power to the loads in the event of an extended power outage
Dual mains input
Increases availability by allowing the UPS to be connected to two separate power sources.
| Power | |
|---|---|
| Input operation voltage (max) | 380 V |
| Output operation voltage (max) | 384 V |
| Output power capacity | 200 kVA |
| Performance | |
| Number of output phases | 3 |
| Number of input phases | 3 |
| Features | |
| Number of output phases | 3 |
| Number of input phases | 3 |
| Input operation voltage (max) | 380 V |
| Output operation voltage (max) | 384 V |
| Output power capacity | 200 kVA |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Tower |
| Product colour | Grey |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |