We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Easy UPS 3S 30 kVA 400V 3:1 UPS, 2 internal 7Ah modular battery strings, expandable to 4
SKU
E3SUPS30K3IB1
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Easy UPS 3S 30 kVA 400V 3:1 UPS, 2 internal 7Ah modular battery strings, expandable to 4
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
Easy-to-install, easy-to-operate, easy-to-maintain, and easy-to-service 30 kVA 3:1 UPS. With advanced product features, competitive specifications, and robust electrical design, the Easy UPS 3S UPS makes business continuity easy for small and medium data centers and electrical rooms. Includes dust filter and conformance-coated boards for harsh environments, and 2 internal 7 Ah modular battery strings, expandable to 4 strings for extended runtime.
| Power | |
|---|---|
| Input power factor | 0.99 |
| Output power | 30000 W |
| Input operation voltage (min) | 304 V |
| Input operation voltage (max) | 477 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Maximum current | 55 A |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 5.5% |
| Input current Total Harmonic Distortion (THD) | 5% |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 30 kVA |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Power protection features | Overload |
| Noise level | 63 dB |
| Features | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Input power factor | 0.99 |
| Output power | 30000 W |
| Input operation voltage (min) | 304 V |
| Input operation voltage (max) | 477 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Maximum current | 55 A |
| Power protection features | Overload |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 5.5% |
| Noise level | 63 dB |
| Input current Total Harmonic Distortion (THD) | 5% |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 30 kVA |
| Input frequency | 45/65 Hz |
| Battery | |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery voltage | 240 V |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Form factor | Tower |
| Product colour | White |
| Certification | REACH CE, EAC, IEC 62040-1-1, IEC 62040-2, IEC 62040-3, IEC 62040-4, ISTA 2B, RCM, WEEE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 984.3 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Technical details | |
|---|---|
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH CE, EAC, IEC 62040-1-1, IEC 62040-2, IEC 62040-3, IEC 62040-4, ISTA 2B, RCM, WEEE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 212 kg |
| Width | 500 mm |
| Height | 1400 mm |
| Depth | 996 mm |
| Battery width | 68.3 cm |
| Battery depth | 111.4 cm |
| Battery height | 164 cm |
| Battery weight | 213 kg |
| Packaging data | |
| Quick installation guide | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |