We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Easy UPS 3S 15 kVA 400V 3:1 UPS, 1 internal 7Ah modular battery string, expandable to 3
SKU
E3SUPS15K3IB1
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Easy UPS 3S 15 kVA 400V 3:1 UPS, 1 internal 7Ah modular battery string, expandable to 3
- High-efficiency 3-phase UPS with internal batteries providing a runtime of 9 minutes. The UPS features advanced product features, competitive specifications, and
- Includes: Dust filter, Installation guide
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
Easy-to-install, easy-to-operate, easy-to-maintain, and easy-to-service 15 kVA 3:1 UPS. With advanced product features, competitive specifications, and robust electrical design, the Easy UPS 3S UPS makes business continuity easy for small and medium data centers and electrical rooms. Includes dust filter and conformance-coated boards for harsh environments, and 1 internal 7 Ah modular battery strings, expandable to 3 strings for extended runtime.
| Power | |
|---|---|
| Output power | 15000 W |
| Input operation voltage (min) | 380 V |
| Input operation voltage (max) | 415 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Power factor | 0.99 |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 15 kVA |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Noise level | 60 dB |
| Features | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Output power | 15000 W |
| Input operation voltage (min) | 380 V |
| Input operation voltage (max) | 415 V |
| Output operation voltage (min) | 220 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Power factor | 0.99 |
| Noise level | 60 dB |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 15 kVA |
| Input frequency | 45/65 Hz |
| Battery | |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery voltage | 240 V |
| Battery capacity | 40 Ah |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | White |
| Certification | CE, EAC, IEC 62040-1-1, IEC 62040-2, IEC 62040-3, IEC 62040-4, ISTA 2B, RCM, WEEE |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | CE, EAC, IEC 62040-1-1, IEC 62040-2, IEC 62040-3, IEC 62040-4, ISTA 2B, RCM, WEEE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 563 mm |
| Package depth | 1014 mm |
| Package height | 1640 mm |
| Weight | 71.2 kg |
| Width | 380 mm |
| Package weight | 173 kg |
| Height | 1400 mm |
| Depth | 907 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 563 mm |
| Package depth | 1014 mm |
| Package height | 1640 mm |
| Package weight | 173 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |