We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Easy UPS 3M 80kVA 400V 3:3 UPS for external batteries, Start-up 5x8
SKU
E3MUPS80KHS
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Easy UPS 3M 80kVA 400V 3:3 UPS for external batteries, Start-up 5x8
- Easy deployment, with the UPS that is easy to install, connect, use, and service
- Competitive specifications, including robust electrical specifications and ruggedizing features
- Available and resilient, featuring fault-tolerant design
- Easy Loop test verifies UPS performance before you connect your load, without the need for a load bank
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
| Output power capacity | 80 kVA |
|---|---|
| Product colour | White |
| Output power | 80000 W |
| Form factor | Tower |
| SKU | E3MUPS80KHS |
| EAN | 0731304363316 |
| Manufacturer | APC |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
This Easy UPS 3M E3MUPS80KHS is easy-to-install, easy-to-connect, easy-to-use, and easy-to-service 80 kVA 3 phase UPS with advanced product features, robust electrical specifications and compact design making your business continuity easy. Ideal for small and medium data centers and other business critical applications, this UPS is EcoStruxure-ready to give you peace of mind with cloud-based remote monitoring and management. It is supplied without batteries, so you can easily customize your battery solution. Includes 5x8 start-up service.
| Power | |
|---|---|
| Input power factor | 0.99 |
| Output power | 80000 W |
| Input operation voltage (min) | 342 V |
| Input operation voltage (max) | 477 V |
| Output operation voltage (min) | 380 V |
| Output operation voltage (max) | 415 V |
| Maximum current | 146 A |
| Efficiency | 94.9% |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Crest factor | 3:1 |
| Output power capacity | 80 kVA |
| ECO mode | Yes |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Number of output phases | 3 |
| Number of input phases | 3 |
| LED indicators | Yes |
| Noise level | 65 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Features | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Number of output phases | 3 |
| Number of input phases | 3 |
| Input power factor | 0.99 |
| Output power | 80000 W |
| Input operation voltage (min) | 342 V |
| Input operation voltage (max) | 477 V |
| Output operation voltage (min) | 380 V |
| Output operation voltage (max) | 415 V |
| Maximum current | 146 A |
| Efficiency | 94.9% |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Noise level | 65 dB |
| Crest factor | 3:1 |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Output power capacity | 80 kVA |
| ECO mode | Yes |
| Input frequency | 40/70 Hz |
| Battery | |
| Cold start | Yes |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Form factor | Tower |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Certification | EN/IEC 62040-1, IEC 62040-2, IEC 62040-3, IEC 62040-4 |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 1476.3 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Technical details | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Certificates | |
| Certification | EN/IEC 62040-1, IEC 62040-2, IEC 62040-3, IEC 62040-4 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 140 kg |
| Width | 360 mm |
| Height | 915 mm |
| Depth | 850 mm |
| Battery width | 47.5 cm |
| Battery depth | 96.5 cm |
| Battery height | 114 cm |
| Battery weight | 164 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |