We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Easy UPS 3M 80kVA 400V 3:3 UPS, 6 internal 9Ah modular battery strings, Start-up 5x8
SKU
E3MUPS80KHB2S
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Easy UPS 3M 80kVA 400V 3:3 UPS, 6 internal 9Ah modular battery strings, Start-up 5x8
- Parallel up to 6 Easy UPS 3M UPSs for capacity or redundancy
- High-capacity 9Ah batteries
- IP20 rated (IP30 with optional kit)
- EcoStruxure IT: Enables resilient, secure, and sustainable IT environments
Category: Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
This Easy UPS 3M E3MUPS80KHB2S is easy-to-install, easy-to-connect, easy-to-use, and easy-to-service 80 kVA, 400V 3-phase UPS. With advanced product features, robust electrical specifications and compact design, the Easy UPS 3M UPS makes business continuity easy for small and medium data centers and other business critical applications. Includes 5x8 start-up service and 6 internal 9Ah modular battery strings.
| Power | |
|---|---|
| Input power factor | 0.99 |
| Output power | 80 W |
| Input operation voltage (min) | 342 V |
| Input operation voltage (max) | 477 V |
| Output operation voltage (min) | 380 V |
| Output operation voltage (max) | 415 V |
| Power factor | 0.99 |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Input current Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Output power capacity | 80 kVA |
| Performance | |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Features | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Waveform | Sine |
| Input power factor | 0.99 |
| Output power | 80 W |
| Input operation voltage (min) | 342 V |
| Input operation voltage (max) | 477 V |
| Output operation voltage (min) | 380 V |
| Output operation voltage (max) | 415 V |
| Power factor | 0.99 |
| Output voltage Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Input current Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Output power capacity | 80 kVA |
| Input frequency | 40 - 70 Hz |
| Battery | |
| Battery voltage | 240 V |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Form factor | Tower |
| Product colour | White |
| Certification | CE, EAC, IEC 62040-1-1, IEC 62040-2, IEC 62040-3, IEC 62040-4, ISTA 2B, RCM, WEEE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Technical details | |
|---|---|
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | CE, EAC, IEC 62040-1-1, IEC 62040-2, IEC 62040-3, IEC 62040-4, ISTA 2B, RCM, WEEE |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 750 mm |
| Package depth | 1125 mm |
| Package height | 2102 mm |
| Weight | 339 kg |
| Width | 600 mm |
| Package weight | 387 kg |
| Height | 50038 mm |
| Depth | 1000 mm |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Package width | 750 mm |
| Package depth | 1125 mm |
| Package height | 2102 mm |
| Package weight | 387 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |