We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Containment Adapter for Easy Rack, Rear, 42U, Black, 800mm wide
SKU
ACCS2003
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Containment Adapter for Easy Rack, Rear, 42U, Black, 800mm wide
Category: Rack Accessories
This accessory ACCS2003 is a set of adapters engineered for full containment of row solutions to provide full containment and increase cooling efficiency. This rear adapter for a 800mm Easy Rack includes a plenum spacer and metal rear door.
| Features | |
|---|---|
| Hot-swap | Yes |
| Type | Enclosure extension |
| Rack capacity | 42U |
| Product colour | Black |
| Frame type | Closed |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 950 mm |
| Package height | 310 mm |
| Package depth | 2160 mm |
| Package weight | 78 kg |
| Width | 800 mm |
| Weight | 33.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 950 mm |
| Package height | 310 mm |
| Package depth | 2160 mm |
| Package weight | 78 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Technical details | |
| Type | Enclosure extension |
| Rack capacity | 42U |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |