We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Containment Adapter for Easy Rack, Front, 42U, Black, 600mm wide
SKU
ACCS2000
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Containment Adapter for Easy Rack, Front, 42U, Black, 600mm wide
Category: Rack Accessories
This accessory ACCS2000 is a set of adapters engineered for full containment of row solutions to provide full containment and increase cooling efficiency. This front adapter for a 600mm Easy Rack includes a plenum spacer, glass front door and a floor to seal the bottom of the rack.
| Features | |
|---|---|
| Hot-swap | Yes |
| Type | Enclosure extension |
| Rack capacity | 42U |
| Product colour | Black |
| Frame type | Open |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 750 mm |
| Package height | 360 mm |
| Package depth | 2160 mm |
| Package weight | 75 kg |
| Width | 600 mm |
| Weight | 43.1 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 750 mm |
| Package height | 360 mm |
| Package depth | 2160 mm |
| Package weight | 75 kg |
| Technical details | |
| Type | Enclosure extension |
| Rack capacity | 42U |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |