We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
APC Containment Adapter for Easy Rack, End Cap, 42U, Black, set of 2
SKU
ACCS2008
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Containment Adapter for Easy Rack, End Cap, 42U, Black, set of 2
Category: Rack Accessories
These adapters ACCS2008 for row solutions to provide full containment and increase cooling efficiency. These end caps fit on the adapters for the Easy Racks to seal the ends of the plenum on the front and rear of the row solution.
| Features | |
|---|---|
| Type | Containment adapter |
| Rack capacity | 42U |
| Product colour | Black |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 20220 mm |
| Package height | 2600 mm |
| Package depth | 720 mm |
| Package weight | 15 kg |
| Weight | 6.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 20220 mm |
| Package height | 2600 mm |
| Package depth | 720 mm |
| Package weight | 15 kg |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Containment adapter |
| Rack capacity | 42U |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |