We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo TX-32W computer monitor 80 cm (31.5") 1920 x 1080 pixels LCD Touchscreen Multi-user White
SKU
TX-32W
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
31.5" MVA, 1920 x 1080, 0.3637 x 0.3637 mm, 350 cd/m2, 3000:1, 178°/178°, 8 ms, D-Sub x 2, DVI-D x 2, HDMI x 2, DisplayPort, RJ45, 10W x 2
Category: Computer Monitors
| Display | 31.5" 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| SKU | TX-32W |
| Manufacturer | AG Neovo |
| Availability | Out of Stock |
| Additional Image URLs | https://objects.icecat.biz/objects/24870491_578.jpg |
Emphasising its versatility and durability, the TX-32 multi-touch display is engineered with advanced optical touch technology that provides 5-touch points with accurate and zero-pressure response from pointing objects. On top of internal HeatControl Sensor, a wide range of connectivity and programmable scheduler allow various digital signage applications. Its maximum lifespan and minimum maintenance are guaranteed thanks to the anti-fingerprint NeoV™ Touch Glass that protects the panel against scratches. Together with a robust metal housing and Anti-Burn-in™ technology, the TX-32 is designed to provide superior touch performance in high-traffic public environments.
Features
- Incorporates advanced optical touch technology
- 5-touch points capabilities for systems with Microsoft® Windows® 7 and 8
- Support Microsoft® Windows® 7, 8, XP, Vista, Mac OS X, Linux
- LED-backlit technology with 1920 x 1080 Full HD resolution
- NeoV™ Touch Glass prevents the screen from fingerprints
- Anti-Burn-in™ technology
- AIP technology: PIP/PBP function; 3D Comb Filter / Deinterlace / Noise Reduction
- EcoSmart Sensor detects ambient lighting condition and automatically adjusts brightness level to
- reduce power consumption
- Versatile connectivity (VGA in/out, DVI in/out, HDMI, DisplayPort, BNC in/out, S-Video, Component,
- Audio in/out)
- Built-in Scheduler allows different scheduled activations
- Tiling function for easy video wall setup (supports up to 5 x 5, available in non-touch mode)
- Flexible display orientation: portrait/ landscape
- HeatControl Sensor prevents the display from overheating
- RS-232 (in/out) and RJ45 for display control from a remote location
- Built-in speakers
- Durable metal housing
- Rigorous screening of the components for mission-critical 24/7 applications
Features
- Incorporates advanced optical touch technology
- 5-touch points capabilities for systems with Microsoft® Windows® 7 and 8
- Support Microsoft® Windows® 7, 8, XP, Vista, Mac OS X, Linux
- LED-backlit technology with 1920 x 1080 Full HD resolution
- NeoV™ Touch Glass prevents the screen from fingerprints
- Anti-Burn-in™ technology
- AIP technology: PIP/PBP function; 3D Comb Filter / Deinterlace / Noise Reduction
- EcoSmart Sensor detects ambient lighting condition and automatically adjusts brightness level to
- reduce power consumption
- Versatile connectivity (VGA in/out, DVI in/out, HDMI, DisplayPort, BNC in/out, S-Video, Component,
- Audio in/out)
- Built-in Scheduler allows different scheduled activations
- Tiling function for easy video wall setup (supports up to 5 x 5, available in non-touch mode)
- Flexible display orientation: portrait/ landscape
- HeatControl Sensor prevents the display from overheating
- RS-232 (in/out) and RJ45 for display control from a remote location
- Built-in speakers
- Durable metal housing
- Rigorous screening of the components for mission-critical 24/7 applications
| Display | |
|---|---|
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.3637 x 0.3637 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 75 kHz |
| Digital vertical frequency | 50 - 75 Hz |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p, 720p |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 8 ms |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Touchscreen type | Multi-user |
| Touchscreen | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 5 |
| Panel type | TFT |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Network | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Design | |
| Certification | FCC, CB, CE, CEL, CCC, BSMI, RoHS, GOST-R, WEEE, REACH |
| Product colour | White |
| Housing material | Metal |
| Glass thickness | 3 mm |
| Ports & interfaces | |
| DVI port | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| DVI-D ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| RS-232 ports | 1 |
| Audio input | 1 |
| Audio output | 1 |
| PC Audio in | Yes |
| HDMI | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 447 mm |
| Depth (without stand) | 101.8 mm |
| Width (without stand) | 750 mm |
| HDMI | Yes |
| Product colour | White |
| Touchscreen type | Multi-user |
| Touchscreen | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 5 |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| Panel mounting interface | 400 x 200 mm |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 85 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 447 mm |
| Depth (without stand) | 101.8 mm |
| Width (without stand) | 750 mm |
| Weight (without stand) | 17.6 kg |
| Package width | 870 mm |
| Package depth | 249 mm |
| Package height | 624 mm |
| Package weight | 20.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 870 mm |
| Package depth | 249 mm |
| Package height | 624 mm |
| Package weight | 20.9 kg |
| Cables included | AC, USB, VGA |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB, VGA |
| Other features | |
| Certification | FCC, CB, CE, CEL, CCC, BSMI, RoHS, GOST-R, WEEE, REACH |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Energy efficiency class (old) | C |
| Supplied AC adapter type | MVA |
| Height (without stand) | 447 mm |
| Depth (without stand) | 101.8 mm |
| Width (without stand) | 750 mm |
| HDMI | Yes |
| Touchscreen type | Multi-user |
| Touchscreen | Yes |
| Number of simultaneous touchpoints | 5 |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CB, CE, CEL, CCC, BSMI, RoHS, GOST-R, WEEE, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |