We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
AG Neovo TX-2202 computer monitor 54.6 cm (21.5") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Touchscreen Black
SKU
TX-2202
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
21.5", FHD, 1920 x 1080, 16:9, TFT, LCD, 5ms, 30 - 84 kHz, LED,
- Premium PCAP Multi Touch Screen
- Cross-Platform Touch Capability
- IP65 Dust and Water Protection
- Durable and Scratch Resistant Touch Screen
- Versatile Connectivity
Category: Computer Monitors
AG Neovo TX-Series touch screen monitors, available in sizes 15” to 22”, provide a smooth and responsive touch experience with 10-point PCAP touch screens, including responsiveness to latex gloves. With DisplayPort, HDMI and VGA input connectivity, the TX-Series support analogue and digital signals respectively, making them flexible for various applications such as factory automation, information displays, digital signage, and self-service kiosks. These touch screen monitors are complemented by a metal housing with an edge-to-edge tempered glass design which enhances durability for continuous operation in demanding and high-traffic areas.
Premium PCAP Multi Touch Screen
Based on projected capacitive (PCAP) touch screen technology, AG Neovo touch screen monitors can register up to 10 simultaneous touch points with fast, accurate, and extremely sensitive touch response. These seamless touch senses are identical to those used in smartphones and tablets.
Cross-Platform Touch Capability
Multi-Touch capability is optimized to work with various operating systems, providing compatibility with Windows, Linux, macOS, and certain Android versions. This enables more choice to the operating system you use.
IP65 Dust and Water Protection
The TX-Series front IP65 touch screen monitors are designed to protect against dust and liquid spills. This makes these durable touch monitors ideal for the industrial workplace or the demanding, high-use, and high-traffic public locations.
Consistent Form Factor Design
Replacing AG Neovo touch screens never requires users to change their whole infrastructure. This is because AG Neovo offers a consistent form factor and long product life cycles. Even as technology advances, no change is made to exterior dimensions or design.
Durable and Scratch Resistant Touch Screen
For 24/7 operations in public settings, AG Neovo uses metal housing and 7H tempered glass displays to offer high durability and scratch resistance levels, all without compromising touch sensitivity.
Ergonomic Monitors with Flexible Mounting
TX-Series touch monitors offer flexible mounting options, from the ergonomic monitor stands that come with the monitors to desk mounts, wall mounts, and all monitor mounts feature VESA mounting patterns. These ergonomic monitors feature adjustable tilt stands. With a tilt capacity ranging from -5 to 90 degrees, users can work in the position most comfortable for them. Tilt stands are beneficial for facilitating public access by non-disabled and disabled users.
Versatile Connectivity
The TX-Series provides new and legacy systems the best of both worlds since it has both analog (VGA) and digital (DisplayPort and HDMI) video inputs, which provide maximum versatility and facilitate users to connect to a variety of devices.
Premium PCAP Multi Touch Screen
Based on projected capacitive (PCAP) touch screen technology, AG Neovo touch screen monitors can register up to 10 simultaneous touch points with fast, accurate, and extremely sensitive touch response. These seamless touch senses are identical to those used in smartphones and tablets.
Cross-Platform Touch Capability
Multi-Touch capability is optimized to work with various operating systems, providing compatibility with Windows, Linux, macOS, and certain Android versions. This enables more choice to the operating system you use.
IP65 Dust and Water Protection
The TX-Series front IP65 touch screen monitors are designed to protect against dust and liquid spills. This makes these durable touch monitors ideal for the industrial workplace or the demanding, high-use, and high-traffic public locations.
Consistent Form Factor Design
Replacing AG Neovo touch screens never requires users to change their whole infrastructure. This is because AG Neovo offers a consistent form factor and long product life cycles. Even as technology advances, no change is made to exterior dimensions or design.
Durable and Scratch Resistant Touch Screen
For 24/7 operations in public settings, AG Neovo uses metal housing and 7H tempered glass displays to offer high durability and scratch resistance levels, all without compromising touch sensitivity.
Ergonomic Monitors with Flexible Mounting
TX-Series touch monitors offer flexible mounting options, from the ergonomic monitor stands that come with the monitors to desk mounts, wall mounts, and all monitor mounts feature VESA mounting patterns. These ergonomic monitors feature adjustable tilt stands. With a tilt capacity ranging from -5 to 90 degrees, users can work in the position most comfortable for them. Tilt stands are beneficial for facilitating public access by non-disabled and disabled users.
Versatile Connectivity
The TX-Series provides new and legacy systems the best of both worlds since it has both analog (VGA) and digital (DisplayPort and HDMI) video inputs, which provide maximum versatility and facilitate users to connect to a variety of devices.
| Performance | |
|---|---|
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Display | |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Digital horizontal frequency | 30 - 76 kHz |
| Backlight type | Direct LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Touchscreen | Yes |
| Panel type | TFT |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen technology | Capacitive |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Anti-glare screen | Yes |
| Management features | |
| Plug and Play | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Glass thickness | 2.05 mm |
| Camera | |
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| USB Touch ports quantity | 1 |
| USB Touch port | Yes |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 48.5 mm |
| Depth (without stand) | 214.2 mm |
| Width (without stand) | 528.6 mm |
| HDMI | Yes |
| Built-in microphone | No |
| Product colour | Black |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | Low Voltage Directive (LVD), REACH, RoHS, WEEE |
| Weight (with stand) | 6.1 kg |
| Touchscreen | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wall mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 90° |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Power consumption (standby) | 0.7 W |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 13 kWh |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 48.5 mm |
| Depth (without stand) | 214.2 mm |
| Width (without stand) | 528.6 mm |
| Width (with stand) | 528.6 mm |
| Depth (with stand) | 214.2 mm |
| Height (with stand) | 214.2 mm |
| Weight (with stand) | 6.1 kg |
| Weight (without stand) | 4.8 kg |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 460 mm |
| Package height | 320 mm |
| Package weight | 9.8 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 610 mm |
| Package depth | 460 mm |
| Package height | 320 mm |
| Package weight | 9.8 kg |
| Cables included | AC, HDMI, USB, VGA |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, HDMI, USB, VGA |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Compliance certificates | Low Voltage Directive (LVD), REACH, RoHS, WEEE |
| Height (without stand) | 48.5 mm |
| Depth (without stand) | 214.2 mm |
| Width (without stand) | 528.6 mm |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Touchscreen | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |